Inwestycja w fotowoltaikę. Domowa elektrownia słoneczna jako lokata kapitału

Ostatni rok pokazał nam, jak pozornie niezwiązane z finansami okoliczności mogą zupełnie odmienić sytuację na rynku. Pragmatyczne myślenie wielu w czasie kryzysu gospodarczego skłoniło do inwestowania w bezpieczne i stabilne rozwiązania. Jedni lokują swój kapitał w nieruchomości, inni - w złoto. Coraz większa grupa osób chce jednak inwestować nie tylko w to, co trwałe, a nawet wieczne, ale także etyczne. Inwestowanie w fotowoltaikę jest odpowiedzią na te właśnie potrzeby.


Fotowoltaika w leasing 1% od OZE Biomar i Idea Getin Leasing S.A

Czytaj także - fotowoltaika na gruncie


Fotowoltaika jako inwestycja jest doskonałym zabezpieczeniem Twoich oszczędności. Rosnąca inflacja? Spadki na giełdzie? Niskie oprocentowanie lokaty bankowej? Domowa elektrownia słoneczna jest odporna na zawirowania rynkowe. Bezpieczeństwo Twoich pieniędzy zainwestowanych w fotowoltaikę jest niezależne od instytucji finansowych, a Twój zysk rocznie plasować się będzie na poziomie aż 10-12%!

Fotowoltaika jako inwestycja - nie tylko w czasie kryzysu

Pandemia koronawirusa wiele osób skłoniła do szukania nowych rozwiązań inwestycyjnych. Kryzys gospodarczy wpłynął mocno na sektor nieruchomości - wiele osób wynajmujących mieszkania zderzyło się z problemem zamknięcia uczelni i tym samym - wyjazdu studentów z ośrodków akademickich. Także inflacja stała się potężnym wyzwaniem. Jak najlepiej zainwestować pieniądze? Jak zabezpieczyć swój dorobek i wyjść z kryzysu obronną ręką?

Warto spojrzeć na sytuację ekonomiczną w Polsce nieco szerzej. Inflacja, czyli spadek wartości pieniądza przy jednoczesnym ogólnym wzroście cen nie jest problemem ostatniego roku. Statystyki pokazują duży wzrost inflacji na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Twoje oszczędności maleją od dłuższego czasu, a utrzymanie ich wartości jest dziś jednym z najważniejszych priorytetów dla polskich rodzin.

Najczęstszym wyborem jest założenie kont oszczędnościowych i lokat. Tylko czy to rozwiązanie jest opłacalne? Wszystko zależy w końcu od poziomu stóp procentowych. Aktualnie w naszym kraju mamy najniższy poziom stóp procentowych w historii. Już w marcu 2020 roku Rada Polityki Pieniężnej zadecydowała o obniżeniu:

 • stopy referencyjnej z 1,5% do 1%
 • stopy lombardowej z 2,5% do 1,5%
 • stopy redyskonta weksli z 1,75% do 1,05%

Jedynie poziom stopy depozytowej pozostał bez zmian (0,5%). Eksperci finansowi przewidują, że trend obniżania oprocentowania depozytów utrzyma się. Dziś najbardziej atrakcyjna oferta lokaty gwarantuje 9,99 odsetek netto przy kapitale rzędu 10 000 PLN… Największy zysk (który zapewnia depozyt kwartalny) osiąga stawkę 4% w skali roku. Sumy te nie porywają - rzeczywisty zysk jest znikomy. Jakie inne rozwiązania wybrać?

Nieco odważniejsze osoby wybierają inwestycję na giełdzie. To wiąże się oczywiście z dużym ryzykiem, jednak potencjalny zysk jest także dużo większy. Niestety giełdy są bardzo wrażliwe na kryzysy - pandemia koronawirusa spowodowała wyraźną tendencję spadkową.

Niepewne czasy wymagają nowych rozwiązań. Odkryj z nami inwestycję w fotowoltaikę. Ta inwestycja, dzięki bezpieczeństwu i trwałości sprawdzi się nie tylko w czasie zawirowań rynkowych. Każdego roku odczujesz zysk z tej decyzji.

Sprawdź dlaczego!

Domowa elektrownia słoneczna - zysk 14% (i więcej) w skali roku

Analiza rynku energii w Polsce nie pozostawia złudzeń. Dane przedstawione przez Bank Światowy pokazują, że zużycie energii elektrycznej w naszym kraju niemal każdego roku rośnie. Coraz więcej gadżetów, urządzeń, narzędzi pracy wymaga zasilania energią elektryczną. Coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się także na ogrzewanie energią elektryczną. Te fakty oraz prognozy dotyczące wzrostu cen energii elektrycznej nie napawają optymizmem. Będziemy płacić coraz więcej, chyba że zgłębimy temat inwestowania w energie odnawialną.

Własna elektrownia słoneczna to inwestycja pewna, a jej zwrot z roku na rok, także dzięki atrakcyjnym dofinansowaniom, jest krótszy. Przykład?

Inwestycja w panele fotowoltaiczne o mocy 4 kWp to koszt 21 600 PLN. Roczny uzysk to około 4000 kWh, co pokrywa roczne zużycie energii elektrycznej małego domu. Dodając do tego fakt, że standardowy koszt zakupu energii w ciągu roku to około 3440 PLN, a roczny rachunek z fotowoltaiką jest na poziomie 250 PLN, to zysk inwestora wynosi 3190 PLN. Tym samym zwrot z inwestycji w fotowoltaikę to około 14% zwrotu rocznie a czas zwrotu można oszacować na 6 lat i 8 miesięcy. 

Czas zwrotu może być krótszy dzięki takim dofinansowaniom jak Program Mój Prąd. Dotacja na 5000 PLN skróci zwrot z inwestycji do 5 lat i 2 miesięcy (około 19% zwrotu rocznie).

Domowa elektrowania słoneczna

Inny przykład pokaże zwrot z inwestycji w domową elektrownię słoneczną o większej mocy o poziomie 9,9 kWp. Koszt samej instalacji wyniesie 44 500 PLN, a roczny uzysk pokrywający się z rocznym zużyciem energii elektrycznej w domu wyniesie 9900 kWh.

Zakładając, że standardowy koszt zakupu energii w ciągu roku to około 8514 PLN, a nowy roczny rachunek za prąd z własną elektrownią słoneczną wyniesie 250 PLN, to średni roczny zysk inwestora wyniesie 8264 PLN.

Inwestycja w taką Instalację fotowoltaiczną zwróci się w 5 lat i 4 miesiące (18,5% zwrotu rocznie). Decydując się na domową elektrownię słoneczną, warto skorzystać jednak z szeregu możliwych dofinansowań. Przy założeniu, że gospodarstwo domowe skorzysta z oferty programu Mój Prąd - inwestowanie w panele fotowoltaiczne zwróci się w tym przypadku w ciągu 4 lat i 8 miesięcy i wyniesie ponad 20% rocznie!!!

Własna elektrownia słoneczna - ulga termomodernizacyjna

Korzyści wynikające z dotacji programu Mój Prąd są oczywiste. Jednak to nie koniec ulg, z których mogą skorzystać osoby inwestujące w fotowoltaikę. Mogą oni skorzystać również z ulgi termomodernizacyjnej. Pozwala ona na odpisanie od podstawy opodatkowania kosztu poniesionego przy budowie instalacji fotowoltaicznej. Warto pamiętać, że osoby, które skorzystały z programu Mój Prąd, wliczając koszt instalacji muszą odjąć od niej środki otrzymane z tego właśnie dofinansowania.

Czy taka inwestycja w fotowoltaikę się opłaca? Przy założeniu, że inwestor, po odjęciu kwoty dofinansowania z programu Mój Prąd, płaci za instalację 21 500 PLN, a dochód roczny podatnika PIT wynosi 36 000 PLN, to bez odliczenia podatku zapłaciłby 6480 PLN, natomiast z odliczeniem tylko 2610 PLN. Podsumowując, decydując się na własną elektrownię słoneczną i korzystając z programu Mój Prąd oraz ulgi termomodernizacyjnej - inwestor zaoszczędzi około 4000 PLN!

Inwestycja w fotowoltaikę - dlaczego warto?

Inwestycja w fotowoltaikę jako lokata kapitału cieszy się coraz większą popularnością. Dlaczego?

 • To rozwiązanie bezpieczne - w przeciwieństwie do gotówki, instalacja fotowoltaiczna ma nie tylko symboliczną wartość, ale także przynosi realną korzyść w postaci prądu elektrycznego.
 • To rozwiązanie stabilne - inwestując w instalacje fotowoltaicznę nie musisz przejmować się zmianami rynkowymi, inflacją czy kryzysami gospodarczymi.
 • Atutem własnej elektrowni słonecznej są długoletnie gwarancje na moduły fotowoltaiczne, a także uszkodzenia mechaniczne oraz gwarancje uzysku.
 • W przeciwieństwie do standardowych rozwiązań, np. lokat bankowych - instalacja fotowoltaiczna zapewnia realny zysk przez długi okres czasu. Żywotność paneli to około 35-40 lat!
 • Istnieje wiele atrakcyjnych programów dofinansowujących inwestowanie w fotowoltaikę, dzięki czemu budowa instalacji będzie jeszcze tańsza.
 • To rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne - w dłuższej perspektywie czasu nie tylko zabezpieczysz swoje oszczędności, nie tylko wytworzysz własny prąd, ale także przyczynisz się do promowania postaw ekologicznych!

 

Domowa elektrownia słoneczna - dla kogo?

Wiele osób wstrzymuje się przed inwestowaniem we własną elektrownię słoneczną, bojąc się warunków atmosferycznych - krótkich dni zimą, czy niskiego nasłonecznienia. Warto pamiętać, że jednym z liderów wśród producentów komponentów do instalacji fotowoltaicznych są Niemcy. Kraj, w którym warunki atmosferyczne są bardzo zbliżone do naszych. Oczywiście, przed podjęciem decyzji o inwestowaniu w swoją domową elektrownię słoneczną, należy zadać sobie kilka pytań.

 • Czy mam odpowiednie warunki, by wybudować domową elektrownię słoneczną? Najważniejsze w tym przypadku jest miejsce na dachu lub odpowiedni metraż gruntu.
 • Czy miejsce na instalację fotowoltaiczną jest w odpowiednim miejscu? Odpowiednie ustawienie modułu jest kluczowe dla wydajności instalacji. Najbardziej polecane jest ustawienie południowe oraz wschód-zachód.
 • Czy Twoje gospodarstwo domowe zużywa dostateczną ilość energii elektrycznej? Paradoksalnie - im większe zużycie, tym szybszy zwrot z inwestycji w fotowoltaikę. Jeśli poziom zużycia energii wynosi około 2000 kWh - własna elektrownia słoneczna nie będzie korzystna. Preferowane zużycie plasuje się na poziomie rocznym około 5000-10000 kWh. Jeśli odpowiesz na te pytania i warunki techniczne, finansowe oraz zużycie energii w Twoim domu są na odpowiednim poziomie - fotowoltaika jako inwestycja będzie dla Ciebie bezpiecznym i pewnym rozwiązaniem.

Jesteś zainteresowany domową elektrownią słoneczną? Napisz do nas! Pomożemy Ci:

 • sprawdzić opłacalność inwestycji
 • dobrać odpowiednie komponenty do instalacji
 • skorzystać z atrakcyjnych programów dofinansowujących inwestycję w fotowoltaikę, m.in. programu Mój Prądu i ulgi termomodernizacyjnej
 • w bezpiecznym montażu fotowoltaiki

Odpowiemy także na wszystkie Twoje pytania i przedstawimy pełen pakiet korzyści, które czekają na Ciebie. 

Inwestowanie w fotowoltaikę jest bezpieczną lokatą kapitału.

Skorzystaj z niej już dziś!