Instalacje fotowoltaiczne w branży turystycznej

Obniż koszt prowadzenia hotelu, ośrodka wypoczynkowego lub pensjonatu 

Okres ostatnich dwóch lat dla branży turystycznej i hotelarskiej był szczególnie trudny. Właściciele hoteli, pensjonatów, gospodarstw agroturystycznych, biur podróży i drobni przedsiębiorcy wynajmujący pokoje w regionach turystycznych borykali się z problemami wynikającymi z pandemii COVID-19. Po dwóch trudnych sezonach jesteśmy świadkami kolejnego kryzysu, związanego z drożejącymi kosztami energii i rekordowo wysoką inflacją. Odbija się to na planach urlopowych Polaków, którzy coraz częściej rezygnują z wakacji. Niestety, bez względu na stopień obłożenia, branża musi ponosić stałe opłaty związane z utrzymywaniem obiektów. Do tego dochodzą coraz wyższe koszty związane z klimatyzacją i ogrzewaniem.

Czy fotowoltaika sprawdzi się w turystyce?

Wielu przedsiębiorców prowadzących biznes w branży turystycznej i hotelarskiej zainwestowało we własne źródło energii odnawialnej. Tańsza energia ze słońca pozwoliła im zabezpieczyć się przed drastycznymi podwyżkami cen prądu. Dzięki fotowoltaice od OZE Biomar, posadowionej na dachu budynku lub gruncie, ich biznes stał się bardziej konkurencyjny i zyskał wizerunkowo. Firmy, które wybrały instalację fotowoltaiczną od OZE Biomar otrzymały Certyfikat EKO-Firmy, który potwierdza ile energii rocznie pozyskuje przedsiębiorca z odnawialnego źródła energii.

Hotelarzu, wyróżnij się wśród konkurencji, zainwestuj we własne źródło taniej odnawialnej energii i pokaż swoim klientom, że jesteś EKO! 

DARMOWA KONSULTACJA

Ośrodek wypoczynkowy ZEM - Tourist

Fotowoltaika pojawiła się na obiekcie turystycznym w Rewalu. Na dachu Ośrodka Wczasów Rodzinnych i Rehabilitacyjnych "ZEM – Tourist" umieściliśmy moduły Aleo X63 L340 Wp o łącznej mocy 49,98 kWp. Dopełnieniem instalacji jest falownik Sofar Solar. Nowe źródło zasilania pozwala właścicielom obiektu obniżyć koszty prowadzenia biznesu, co jest szczególnie istotne w obliczu niepewnej sytuacji gospodarczej w kraju.

Dodatkowym atutem jest także aspekt ekologiczny. Instytucje i firmy, które ograniczają szkodliwy wpływ na środowisko i wpisują się w obecne trendy są coraz chętniej wybierane przez klientów. Dzięki zmianie źródła zasilania obiektu, każdego roku do atmosfery trafi o ponad 21 ton CO2 mniej. To korzyść zarówno dla właścicieli, jak i dla klimatu!

DARMOWY AUDYT ENERGETYCZNY HOTELU

Pensjonat MikroKlimat w Jastarni

Znajdujący się w Jastarni pensjonat Mikroklimat to komfortowa przestrzeń oferująca noclegi na Helu. Już wcześniej obiekt dysponował fotowoltaiką, a nasza niedawna współpraca polegała na zwiększeniu mocy instalacji. Właściciele poprosili nas o rozbudowę tej istniejącej, dzięki czemu jej obecna moc to 8,25 kWp. Doskonała lokalizacja zapewniająca wiele słonecznych dni pozwala na znaczne oszczędności, co przekłada się na niższe koszty prowadzenia działalności w niezwykle trudnych dla biznesu turystycznego czasach.

Znaczny spadek emisji CO2 to z kolei komfort turystów i okolicznych mieszkańców, którzy oddychają na co dzień czystszym powietrzem. Nie bez znaczenia jest także wpływ przejścia na OZE na wizerunek firmy. Trwający od kilku lat trend jasno wskazuje, że firmy dbające o środowisko są pozytywnie odbierane przez potencjalnych klientów, co finalnie zwiększa ich obroty.

 

Villa Pauza w Jastarni

Znajdująca się również na Helu Villa Pauza to obiekt usytuowany nad samym morzem, z którym mieliśmy przyjemność współpracować. Na dachu zwróconym na południe, w kierunku Zatoki Gdańskiej, zamontowaliśmy 16 paneli Q.peak-G5 DUO 325 Wp o łącznej mocy 5,2 kWp. Właściciele otrzymali także certyfikat EKO-Firma, który potwierdza, że ich działalność jest prowadzona w sposób ekologiczny, a otrzymywany prąd pochodzi z czystej energii słonecznej.

Przy obecnych cenach energii elektrycznej inwestycja zwróci się w mniej, niż 5 lat. Po tym okresie właściciele będą mogli cieszyć się darmową energią słoneczną przez kolejne sezony – niezależnie od trwających wzrostów cen w taryfach dla biznesu.

Umów spotkanie z doradcą energetycznym


 

Fotowoltaika w branży turystycznej? Korzyści!

Co zyska Twój hotel lub pensjonat?

Obniżenie kosztów prowadzenia działalności

OBNIŻENIE KOSZTÓW

Poprzez znaczące zminimalizowanie wydatków na zakup energii elektrycznej ograniczysz koszty prowadzenia hotelu czy pensjonatu.

Jeszcze kilka miesięcy temu informowaliśmy, że ceny z końca 2021 r. (w granicach 400 zł/1MWh) były dwukrotnym wzrostem w stosunku do tych z tego samego okresu 2020 r. Obecnie obserwujemy już ponad pięciokrotną podwyżkę cen w ciągu niespełna dwóch lat, co obecnie przekłada się na ceny energii elektrycznej dla klienta końcowego, rozliczającego się w grupach taryfowych C11 i C12. Najbardziej dotkliwie podwyżki cen odczuwają przedsiębiorcy.

20 lipca 2022 r. hurtowa cena energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii [TGE S.A.] wyniosła aż 1600,00 zł netto/MWh. Rok temu, 20 lipca 2021 średnia cena kontraktu na energię kształtowała się w granicach 352,72 zł/MWh. Jest to rekordowy ponad 453% wzrost!

Drożejąca energia pochodząca z węgla, szalejąca inflacja i niepewna sytuacja geopolityczna sprawiają, że kolejne miesiące z całą pewnością przyniosą następne fale podwyżek.

Konkurencyjność

 

POPRAWA KONKURENCYJNOŚCI

Instalacja fotowoltaiczna zamontowana na dachu firmy lub gruncie jest skutecznym sposobem zachowania konkurencyjności hotelu lub pensjonatu na krajowym rynku. Niższe koszty prowadzenia działalności hotelarskiej, gastronomicznej i turystycznej to większa szansa na uzyskanie trwałej przewagi konkurencyjnej przedsiębiorcy i zdobycie większego udziału w rynku. 

Własna energia elektryczna wyprodukowana z instalacji PV zostanie wykorzystana w ramach autokonsumpcji do zasilenia urządzeń w hotelu oraz pozwoli zmniejszyć roczny wolumen energii, który trzeba będzie dokupić w wysokiej cenie od obecnego sprzedawcy.

Wizerunek hotelu

 

POPRAWA WIZERUNKU

Fotowoltaika to również najbardziej skuteczny sposób na ograniczenie negatywnego wpływu działalności obiektów turystycznych na środowisko naturalne poprzez zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery. Poprzez ekologiczne działania na rzecz środowiska wpływasz pozytywnie na postrzeganie Twojego hotelu lub pensjonatu. Dobry PR firmy to także większa szansa na pozyskanie nowych partnerów i klientów oraz zwiększenie obrotów w sezonie.

Decydując się na inwestycję w fotowoltaikę od OZE-Biomar otrzymasz Certyfikat EKO-Firmy, informujący o pochodzeniu prądu z odnawialnego źródła energii! Przełącz swój hotel na zieloną energię!


Zamów audyt energetyczny

Bezpłatna konsultacja z doradcą energetycznym OZE Biomar