Projektowanie instalacji fotowoltaicznych
Kompleksowo i bez stresu! Od projektu po ostatni promień słońca.
Uzupełnij formularz i poczekaj na telefon od naszego Doradcy
Korzystanie z profesjonalnego procesu projektowania instalacji fotowoltaicznej to klucz do sukcesu każdej inwestycji w OZE. Każdy dach, teren, a nawet profil energetyczny firmy są inne, dlatego nasz doświadczony zespół projektantów potrafi dopasować system do indywidualnych potrzeb, maksymalizując efektywność i opłacalność instalacji.
Jesteśmy firmą z 13-letnim doświadczeniem w branży odnawialnych źródeł energii. W tym czasie zrealizowaliśmy ponad 7000 instalacji fotowoltaicznych w Polsce i za granicą, co przekłada się na ponad 190 MWp zainstalowanej mocy! Inaczej mówiąc mamy fotowoltaikę w małym palcu.
Ekspercka wiedza naszych specjalistów w tej dziedzinie pozwala uwzględnić szereg kluczowych czynników, takich jak nasłonecznienie, kąty nachylenia dachu, rodzaj zastosowanych paneli oraz lokalne warunki klimatyczne. To nie tylko zwiększa wydajność systemu, ale także zapewnia jego długoterminową niezawodność.
Błędy w projektowaniu mogą prowadzić do problemów z wydajnością, awarii, a nawet niebezpieczeństw związanych z niewłaściwym doborem komponentów. Dlatego tak ważne jest, abyś powierzył ten proces zespołowi z wieloletnim doświadczeniem, takiemu jak nasz, który nie tylko zaprojektuje instalację zgodną z wymaganiami technicznymi, ale także zadba o optymalne rozwiązania finansowe i eksploatacyjne.
Nasz doświadczony zespół nie tylko stworzy optymalny projekt dostosowany do Twoich potrzeb, ale także pomoże w uzyskaniu wszelkich pozwoleń, zgłoszeń do operatorów energetycznych oraz wypełni wymagane dokumenty. Dzięki temu oszczędzisz czas i unikniesz stresu, mając pewność, że wszystko zostanie wykonane zgodnie z przepisami i na najwyższym poziomie. Z nami cała procedura przebiega sprawnie i bezproblemowo!
Zaufaj OZE Biomar! To gwarancja, że instalacja fotowoltaiczna będzie działała na pełnych obrotach przez wiele lat, a inwestycja przyniesie maksymalne korzyści zarówno w postaci oszczędności na rachunkach, jak i dbałości o środowisko.
Projektowanie instalacji fotowoltaicznych - najczęściej zadawane pytania
Połączenie istniejącej fotowoltaiki z magazynem energii jest możliwe. W tym celu należy przeprowadzić audyt energetyczny, zaplanować rolę magazynu w systemie, zastosować dodatkowy inwerter oraz podpiąć przewody z paneli do magazynu.
Hybrydowa instalacja fotowoltaiczna jest instalacją z magazynami energii, przyłączoną do sieci elektrycznej i łączącą w sobie zalety instalacji on-grid oraz off-grid. W efekcie można zwiększyć produkcję energii dzięki akumulatorom i korzystać z prądu z fotowoltaiki w razie awarii sieci. Instalacja hybrydowa składa się z takich samych elementów, które obejmują instalacje sieciowe i wyspowe, wraz z dodatkowym elementem, czyli falownikiem.
Inwestycja w magazyn energii do fotowoltaiki niesie za sobą wiele korzyści. Można ograniczyć zużycie paliw, lepiej wykorzystywać zdolności odnawialnych źródeł energii, zredukować koszty w domach i firmach, czy też zwiększyć elastyczność wytwarzania energii i zredukować emisję CO2.
Koszt magazynu energii 5 kW w 2024 roku wraz z montażem wynosi około 18 000 do 32 000 złotych brutto, jednakże jest to zależne głównie od pojemności urządzenia i marki. Za magazyn energii 10 kW zapłacimy z kolei od 25 000 do 50 000 złotych brutto.
Działanie magazynu energii wiąże się z kilka elementami, takimi jak:
- Akumulatory - w nich jest przechowywana energia w chemicznej postaci.
- Inwerter - ma na celu przekształcać prąd stały z akumulatorów na prąd zmienny, stosowany do zasilania urządzeń w domach.
- System zarządzania baterią (BMS) - jego zadaniem jest kontrolowanie procesu ładowania i rozładowywania akumulatorów, zapewniając bezpieczeństwo i wydajność.
- System chłodzenia - utrzymuje optymalną temperaturę pracy akumulatorów.
Jakie są rodzaje magazynów energii?
Do dyspozycji mamy różnorodne magazyny energii, takie jak mechaniczne, elektryczne, chemiczne i termiczne. Zazwyczaj do gromadzenia prądu wybierane są magazyny akumulatorowe i termiczne.
Dotacja do magazynu energii elektrycznej z programu Mój Prąd wynosi do 7,5 tys. złotych. Aby otrzymać środki pieniężne, trzeba zainwestować w panele fotowoltaiczne, magazyn ciepła, magazyn energii oraz system zarządzania energią. Łączna wartość dofinansowania wynieść może do 20,5 tys. złotych, przy intensywności dotacji dla każdego elementu do 50% kosztów kwalifikowanych. Wniosek składają te osoby, które będą rozliczać się w nowym systemie net-billing lub zmieniły system rozliczania z net-metering na net-billing.
Podczas wyboru fotowoltaiki i magazynu energii stajesz przed wieloma dylematami. Jaki magazyn energii wybrać? Trzeba mieć na uwadze przede wszystkim:
- Moc urządzeń, które będą zasilane magazynem energii.
- Miesięczne i roczne zużycie energii w danym miejscu.
- Gwarancję urządzenia.
- Czas, w którym instalacja fotowoltaiczna nie generuje energii (czyli głównie godziny nocne i pochmurne dni).
Najważniejsze jest określenie własnego zapotrzebowania na energię. W tym wypadku trzeba przeanalizować średnie zużycie energii elektrycznej w ciągu doby, co pozwoli na dobranie magazynu energii o odpowiedniej pojemności.
Dlaczego warto kupić magazyn energii? Korzyści z użytkowania nowoczesnych magazynów energii są następujące:
- Zasilanie awaryjne – nieprzerwane zasilanie urządzeń elektrycznych w Twoim domu w sytuacji nagłych i nieplanowanych przerw w dostawie prądu lub awarii sieci elektroenergetycznej.
- Bezpieczne gromadzenie energii – zastosowanie wysokowydajnych, najwyższej jakości podzespołów renomowanych producentów oraz wbudowany układ BMS (Battery Management System) gwarantują bieżący monitoring pracy baterii oraz maksymalne bezpieczeństwo.
- Długa żywotność – 10 lat gwarancji producenta. Akumulator jest w stanie przepracować co najmniej 6000 cykli pracy/ładowania. Inwerter hybrydowy posiada stopień ochrony IP65, co czyni go urządzeniem hermetycznym, możliwym do montażu i pracy na zewnątrz budynku.
- Oszczędność – magazynujesz nadwyżki energii elektrycznej z fotowoltaiki w baterii zamiast oddawać je do zewnętrznej sieci energetycznej. Wieczorem i nocą system magazynu energii zapewnia przechowywaną w akumulatorze energię na użytek własny.
- Możliwość rozbudowy magazynu energii – system magazynowania energii Solax może być rozbudowywany o kolejne akumulatory – do 4 akumulatorów w jednym systemie.
- Współpraca z instalacją fotowoltaiczną i ładowarką do samochodów elektrycznych - nadwyżki energii z fotowoltaiki posłużą Ci do naładowania Twojego samochodu elektrycznego
Do dyspozycji mamy różnorodne magazyny energii, takie jak mechaniczne, elektryczne, chemiczne i termiczne. Zazwyczaj do gromadzenia prądu wybierane są magazyny akumulatorowe i termiczne.
Magazyny energii mają niezwykle szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach. Przede wszystkim służą do stabilizacji sieci energetycznej (pomagają równoważyć sieć energetyczną), integracji odnawialnych źródeł energii (OZE), efektywnego wykorzystanie energii z OZE, zasilania awaryjnego w razie przerw w dostawie prądu, optymalizacji kosztów energii i zarządzania szczytowym zapotrzebowaniem, co pomaga unikać przeciążeń sieci i redukować koszty energii.