Instalacje fotowoltaiczne dla branży budowlanej

Obniż koszty działalności dzięki odnawialnej energii

Wśród naszych realizacji mamy przykłady instalacji fotowoltaicznych dla dużych producentów materiałów budowlanych. Odnawialne Źródła Energii stają się gwarancją obniżenia kosztów prowadzonej działalności dla dużych, średnich i małych firm z branży budowlanej. Fotowoltaika to realnie niższe rachunki za energię elektryczną. Dzięki produkcji energii z własnej elektrowni słonecznej i dużym bieżącym zużyciom prądu w budynkach wielkopowierzchniowych koszty zakupu paneli fotowoltaicznych zwracają się w krótkim czasie.

Darmowa konsultacja

Fotowoltaika dla firm z branży budowlanej od OZE-Biomar

Rockwool

Najbardziej rozpoznawalny producent materiałów izolacyjnych jest ekspertem od poprawy efektywności energetycznej budynków. Rockwool korzysta z nowoczesnej technologii fotowoltaicznej by obniżyć wysokie koszty eksploatacji budynków wielkopowierzchniowych swojej siedziby i fabryki. Instalacja fotowoltaiczna od OZE Biomar zamontowana na dachach 2 budynków w Cigacicach k. Zielonej Góry ma moc blisko 50 kWp i składa się z 178 modułów fotowoltaicznych. Od 2019 roku ROCKWOOL Polska Sp. z o.o jako prosument korzystnie rozlicza energię wytworzoną ze swojej elektrowni słonecznej. 

Wykorzystując niewyczerpalne źródło energii odnawialnej ze słońca firma poprawia rentowność i konkurencyjność produkcji i jednocześnie świadomie buduje wizerunek firmy dbającej o środowisko naturalne. ROCKWOOL dąży do zrównoważonego rozwoju i mniejszego wpływu na środowisko naturalne poprzez ograniczanie emisji dwutlenku węgla. Do 2030 roku firma planuje zmniejszyć emisję CO2 o 20%.

 

 

BERGER Bau Polska

Obecna sytuacja gospodarcza stanowi ogromne wyzwanie dla wszystkich, jednak w szczególny sposób dotyka firmy, również średnie firmy z branży budowlanej, które do produkcji materiałów budowlanych, betonów i mas bitumicznych czy prowadzenia laboratoriów zużywają duże ilości energii elektrycznej. Podwyżki cen energii w 2022 r., szalejąca inflacja, słabnący złoty – te i wiele więcej czynników sprawiają, że utrzymanie obecnego poziomu konkurencji cenowej produktów jest coraz trudniejsze, a właściciele biznesów poszukują coraz to nowszych metod obniżenia kosztów stałych.

Alternatywą dla niepewnej sytuacji jest fotowoltaika, która zapewnia czystą energię słoneczną i uniezależnia właściciela instalacji od wahań na rynku. Biorąc pod uwagę obecne trendy i przewidywania ekspertów, ceny prądu pochodzącego z węgla będą rosły przez najbliższe 10 lat – lub więcej. Dla porównania, instalacja PV zazwyczaj zwracała się już w kilka lat po zakończeniu inwestycji, jednak w aktualnej sytuacji może stać się to jeszcze szybciej. Decyzja o zmianie źródła zasilania to więc nie tylko remedium na obecną sytuację, lecz swego rodzaju polisa na wiele kolejnych lat.

Jednym z naszych ostatnich zaawansowanych projektów jest instalacja fotowoltaiczna o łącznej mocy 227,15 kWp na dachu budynku przemysłowego dla klienta z branży budowlanej Berger Bau Polska we Wrocławiu. W ramach kompleksowej inwestycji nasi eksperci przygotowują m.in.

  • ekspertyzę nośności dachu,
  • koncepcję techniczną usytuowania paneli fotowoltaicznych wraz z osprzętem,
  • dokumentacją niezbędną do złożenia wniosku o uzyskanie warunków zabudowy,
  • dokumentację niezbędną do uzyskania warunków przyłączenia,
  • projekt budowlany i wniosek o wydanie pozwolenia na budowę,
  • dostawę i montaż konstrukcji wsporczej,
  • dostawę trafostacji wraz z transformatorem,
  • montaż instalacji fotowoltaicznej zgodnie z projektem,
  • podłączenie, uruchomienie i odbiór instalacji fotowoltaicznej.

Znajdujący się we Wrocławiu zakład produkcyjny, rozliczający energię elektryczną w grupie taryfowej B, w pierwszym etapie wyposażyliśmy w instalację fotowoltaiczną o mocy 49,67 kWp. Tworzą ją panele JA Solar 385 oraz falownik Sofar Solar. Docelowo firma chce całkowicie przejść na zasilanie własną energią słoneczną. Trwają obecnie zaawansowane prace nad realizacją kolejnych etapów inwestycji - rozbudową fotowoltaiki do mocy 227,15 kWp.

Przejście na fotowoltaikę to nie tylko korzyści finansowe, lecz również korzystny wpływ na środowisko. Już częściowa zmiana źródła zasilania (instalacja ok. 50 kWp) sprawiła, że do atmosfery dostanie się o 21 565 kg CO2 rocznie mniej. Zielona energia sprawia, że marka Berger Bau jest korzystniej postrzegana przez potencjalnych klientów i kontrahentów, a powietrze w okolicy staje się czystsze. Świadomość ekologiczna i zrównoważony rozwój to dla właścicieli Berger Bau codzienność. Już teraz spółka może pochwalić się uruchomieniem farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MWp na obszarach rekultywowanych w Altenau, zainstalowaniem agregatów kogeneracyjnych czy wymianą oświetlenia na ledowe w budynkach administracyjnych. 

 

Zapytaj o audyt energetyczny swojej firmy

Styropak

Gdańska firma Styropak - jeden z najprężniej działających wytwórców styropianu dla budownictwa w Polsce północnej, postawiła na odnawialne źródła energii. Dzięki współpracy z OZE Biomar gdański producent od 2019 roku w procesach wytwórczych wykorzystuje ekologiczną zieloną energię. Energia elektryczna, produkowana dzięki fotowoltaice o mocy 49,6 kWp, zaspokaja aż w 35% całkowitego rocznego zapotrzebowania. Mniejszy ślad węglowy pozostawiany przez przedsiębiorstwo to inwestycja w przyszłość kolejnych pokoleń.

Instalacja fotowoltaiczna składa się ze 160 najwyższej jakości modułów fotowoltaicznych z 25 letnią gwarancją na wady i usterki niemieckiego producenta, firmy ALEO Solar. Moduły fotowoltaiczne o mocy 310W każdy współpracują z 2 inwerterami marki Fronius. Instalacja została zamontowana na dachu największej hali produkcyjnej firmy. Fotowoltaika w biznesie wpływa korzystnie na poprawę konkurencyjności wytwarzanych produktów

Bagomar

Polska firma kamieniarska prężnie działająca na rynkach krajów skandynawskich i niemieckim. Dzięki otwarciu na nowe technologie już od 2019 roku korzysta z czystej energii własnej produkcji. Instalacja fotowoltaiczna o mocy 49,92 kWp na dachu siedziby w Gdyni zaspokaja zapotrzebowanie firmy na energię elektryczną. Oszczędności na drożejących kosztach eksploatacji budynku pozwalają na kolejne inwestycje firmy w najnowocześniejsze technologie i sprzęt do obróbki materiałów kamiennych z całego świata. Pozwala to firmie na utrzymanie konkurencyjnych cen usług i oferowanych produktów oraz śmiałe podejście do nowatorskich projektów.

Umów spotkanie z doradcą energetycznym


 

Korzyści z inwestycji w fotowoltaikę

Co może zyskać Twoja firma?

Większe bezpieczeństwo dostaw prądu

OBNIŻENIE KOSZTÓW PRODUKCJI

Przez znaczące zminimalizowanie wydatków na zakup energii elektrycznej ograniczysz koszty produkcji.

Szybko rosnące hurtowe ceny energii elektrycznej w Polsce i Europie oraz prognozowane przez analityków ok. 40-60 proc. kolejne podwyżki cen prądu w 2022 roku powodują, że większość firm decyduje się na przejście na fotowoltaikę - własne źródło energii. Fotowoltaika to również większa stabilność oraz niezależność od wahań cen energii w długim okresie.

W lipcu 2022 obserwujemy już ponad pięciokrotną podwyżkę cen energii elektrycznej w porównaniu z rokiem 2020. 

4 sierpnia 2022 r. hurtowa cena energii elektrycznej z dostawą na 2023 rok na Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie wyniosła aż 1681,00 zł netto/MWh. Rok temu, 20 lipca 2021 średnia cena kontraktu na energię kształtowała się w granicach 364,53 zł/MWh. Jest to rekordowy ponad 461% wzrost!

Większa autokonsumpcja

 

POPRAWA KONKURENCYJNOŚCI

Instalacja fotowoltaiczna zamontowana na dachu firmy lub gruncie jest skutecznym sposobem zachowania konkurencyjności przedsiębiorstwa na krajowym i europejskim rynku. Niższe koszty produkcji wyrobów to większa szansa przedsiębiorstwa na uzyskanie trwałej przewagi konkurencyjnej i zdobycie większego udziału w rynku.

Własna energia elektryczna wyprodukowana z instalacji PV zostanie wykorzystana do zasilenia urządzeń w firmie oraz pozwoli zmniejszyć wolumen energii, który trzeba będzie dokupić od obecnego sprzedawcy

lokata kapitału

 

POPRAWA WIZERUNKU FIRMY

Fotowoltaika to również skuteczny sposób na ograniczenie negatywnego wpływu procesów produkcyjnych na środowisko naturalne poprzez zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery. Poprzez ekologiczne działania na rzecz środowiska wpływasz pozytywnie na postrzeganie Twojej firmy. Dobry PR firmy to także większa szansa na pozyskanie nowych partnerów i klientów oraz zwiększenie obrotów.

Decydując się na inwestycję w fotowoltaikę od OZE-Biomar otrzymasz Certyfikat EKO-Firmy, informujący o pochodzeniu prądu z odnawialnego źródła energii! Przełącz swój biznes na zieloną energię!


Umów się na bezpłatną konsultację

Zapytaj o wycenę instalacji fotowoltaicznej dla Twojej Firmy