Fotowoltaika na gruncie - zalety i wady naziemnych instalacji PV

Zainteresowanie fotowoltaiką jest wciąż niezwykle duże. Wśród odnawialnych źródeł energii to właśnie panele fotowoltaiczne cieszą się największą popularnością - tak wśród firm, jak i użytkowników indywidualnych. Dlaczego?

Głównym atutem fotowoltaiki jest niezależność, jaką daje. Dostęp do darmowej, słonecznej energii jest niezwykle kuszący. Sama inwestycja w instalację szybko się zwraca. Jednak, przynajmniej na pierwszy rzut oka, nie każdy może pozwolić sobie na instalację fotowoltaiczną. Wśród wielu osób istnieje przekonanie, że taka inwestycja nie uda się, bo:

 • w Polsce panują złe warunki atmosferyczne;
 • to kosztowna inwestycja;
 • nie stać mnie na dużą liczbę paneli;

a wreszcie:

 • nie mam odpowiednich warunków domowych, by zainstalować panele na dachu.

W dzisiejszym artykule rozprawimy się z ostatnim argumentem osób sceptycznie nastawionych do fotowoltaiki. Do podłączenia się do zielonej energii nie jest bowiem wcale potrzebny dach! Alternatywą jest fotowoltaika na gruncie. Dowiedz się, jakie są wady i zalety montażu fotowoltaiki na gruncie. Na co zwrócić uwagę przy ich instalacji, a wreszcie - jak krok po kroku ją przeprowadzić.

 

Panele fotowoltaiczne na gruncie

Co koniecznie należy wziąć pod uwagę?

Czy fotowoltaika na gruncie jest dla każdego odpowiednim rozwiązaniem. Z pewnością nie. Kiedy więc warto zdecydować się na montaż paneli fotowoltaicznych na ziemi? Bardzo dużo zależy od takich czynników jak powierzchnia terenu oraz położenie, a także własne oczekiwania inwestorów. Posiadanie fotowoltaiki na gruncie nie dla każdego wydaje się atrakcyjną perspektywą - nie każdy chce przeznaczyć teren pod taką inwestycję.

Fotowoltaika na gruncie - odkryj zalety montażu paneli fotowoltaicznych naziemnych

 Czas przejść do konkretów. Dlaczego warto zainwestować w naziemną konstrukcję fotowoltaiczną?

 • Fotowoltaika na gruncie daje Ci dużą swobodę skalowalności inwestycji. Rozbudowa o kolejne moduły nie stanowi żadnego problemu. W przypadku paneli montowanych na dachu ogranicza nas dość niewielka powierzchnia dachu. Z kolei instalację fotowoltaiczną na gruncie możemy elastycznie rozbudowywać (oczywiście w ramach posiadanego terenu).
 • Ze względu na specyfikę montażu gruntowej fotowoltaiki - inwestor, a przede wszystkim specjaliści zajmujący się montażem i naprawą mają zdecydowanie łatwiejszą pracę. Dostęp do fotowoltaiki na gruncie jest dużo prostszy. Z tego względu także jej montaż, niewymagający pracy na wysokościach jest szybszy, a przede wszystkim znacznie bezpieczniejszy.
 • Także wspomniany wcześniej serwis oraz utrzymanie są dużo wygodniejsze w przypadku fotowoltaiki na gruncie. Konserwacja, czyszczenie paneli, ewentualne naprawy - “opieka” nad taką inwestycją jest naprawdę dużo bardziej komfortowa.
 • Panele fotowoltaiczne montowane na konstrukcji naziemnej gwarantują lepszą wentylację powierzchni. W rezultacie przekłąda sie to na wyższą efektywność zestawu fotowoltaicznego w sezonie letnim.
 • W związku z dynamicznym rozwojem technologii fotowoltaicznych warto też wspomnieć o tym, że przy gruntowym montażu paneli, można wykorzystać moduły dwustronne. Takie moduły absorbują także światło odbite i w efekcie  produkują więcej energii.
 • Instalacje fotowoltaiczne mocowane na konstrukcji gruntowej dają większą swobodę w ustaleniu idealnej ekspozycji względem słońca. Łatwiej jest uzyskać optymalny kąt nachylenia paneli słonecznych w stronę południową na działce niż na małej powierzchni dachu.

Montaż duzej instalacji naziemnej OZE Biomar

Fotowoltaika na gruncie. Wady czy wyzwania?

Zanim się zdecydujesz - dowiedz się więcej o tych aspektach

Jak pisaliśmy we wstępie - fotowoltaika na gruncie nie jest rozwiązaniem uniwersalnym. Z czym musisz się liczyć decydując się na montaż paneli PV na gruncie?

 • Najważniejszym wymogiem do postawienia konstrukcji pod panele fotowoltaiczne na gruncie jest posiadanie odpowiedniej powierzchni terenu. Duża przestrzeń, najlepiej płaska i nieosłonięta to gwarancja trafionej inwestycji i efektywnie pracującej instalacji.
 • Pisaliśmy o zalecie wynikającej z samej specyfiki montażu takiej instalacji. Niestety kij ma dwa końce - fotowoltaika na gruncie zwiększa ryzyko  uszkodzeń. Jej umiejscowienie nieco bardziej naraża na zniszczenie paneli. Jeśli nad czynnikiem ludzkim możemy mieć większy lub mniejszy wpływ, to na zwierzęcy już niekoniecznie. Nocne odwiedziny dzików na naszej działce nie zawsze mogą skończyć się dobrze dla naszego zestawu PV na stelażu.
 • Cena przy takiej inwestycji zawsze gra dużą rolę. Naziemne konstrukcje fotowoltaiczne to większy koszt instalacji. Dlaczego? Wynika to przede wszystkim ze specyficznej, dużo bardziej zaawansowanej konstrukcji pod gruntwowe panele PV. Jednak jej wysoka jakość wpłynie pozytywnie na ewentualne ryzyko awarii i usterek.

Przedstawiliśmy Ci wady i zalety związane z instalacją fotowoltaiki na gruncie. Jeśli mimo tych kilku wyzwań jesteś gotowy na inwestycję - dowiedz się, jak krok po kroku wygląda montaż naziemnej fotowoltaiki.

Instalacja fotowoltaiczna - tył konstrukcji naziemnej

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie - niezbędne formalności

Podłączenie mikroinstalacji na gruncie wygląda praktycznie tak samo jak w przypadku instalacji fotowoltaicznej na dachu. Musi być więc zamontowana i podłączona przez specjalistę z uprawnieniami. Ponadto, taka instalacja PV wymaga zgłoszenia chęci podłączenia do sieci dystrybucyjnej przez prosumenta lub jego pełnomocnika.

Ważną kwestią jest także pozwolenie na motaż naziemnej instalcji PV. Czy zawsze jest konieczne? Przepisy regulujące OZE mówią, że instalacja fotowoltaiczna do 50 kW nie wymaga zezwoleń ani pozwolenia na budowę. Taka inwestycja nie musi być uzgadniana także z wymogami miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni. Konieczność uzyskania decyzji środowiskowych jest wymagana tylko dla fotowoltaiki na gruncie przekraczającej 1 ha na gruntach zwykłych lub 0,5 ha dla elektrowni fotowoltaicznych na obszarach objętych formami ochrony przyrody.

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie

Dowiedz się krok po kroku jak wyglądają najważniejsze etapy inwestycji

Nawet osoby nie posiadające fotowoltaiki mają, chociaż znikome, pojęcie o panelach fotowoltaicznych montowanych na dachu. Montaż instalcji fotowoltaicznej na gruncie jest jednak zupełnie inny. W czym tkwi różnica?

Fotowoltaika na gruncie - montaż na dużej działce

Na co zwrócić uwagę i jak dostosować powierzchnię pod instalację fotowoltaiki

Wstępny etap jest niezwykle istotny. Zupełnie na starcie musisz bowiem sprawdzić kilka istotnych szczegółów. Masz odpowiednio duży teren? To świetnie, jednak to nie wszystko. Bardzo istotny jest również rodzaj gleby. Niestabilne podłoże jest dużym problemem dla fotowoltaiki na gruncie. Gleba powinna być ciężka, zbita i przez to stabilna. Jak pisaliśmy wcześniej - równie istotna co sama powierzchnia działki, jest jej otoczenie. Grunt nie powinien być osłonięty i zacieniony. Przeanalizuj dokładnie najbliższą okolicę - czy znajdują się tam budynki, wysokie drzewa?

Wybór odpowiedniej lokalizacji jest najważniejszy w procesie przygotowania. Dlaczego miejsce instalacji jest tak istotne? Fotowoltaika na gruncie umocowana na niestabilnej powierzchni lub umiejscowiona w zacienionym, źle dostosowanym miejscu wpływa na sprawność instalacji. Mniejsza efektywność wpływa nie tylko na mniejszą ilość energii do wykorzystania, ale także na wydłużony okres zwrotu z inwestycji. Nawet drobny mankament w ustawieniu fotowoltaiki na gruncie można znacząco negatywnie wpłynąć na jej pracę, a tym samym - na Twój portfel. Każde ograniczenie dotarcia promieni słonecznych do paneli fotowoltaicznych wpływa na opłacalność całej inwestycji. Dlatego bardzo ważna jest konsultacja przed wdrożeniem inwestycji. Specjaliści zajmujący się montażem konstrukcji pod panele fotowoltaiczne na gruncie obliczą przewidywane uzyski z instalacji i określą, czy w Twoim przypadku, przy warunkach, które masz - fotowoltaika na gruncie jest opłacalna.

Najważniejszym aspektem jest więc takie ustawienie naziemniej konstrukcji fotowoltaicznej, które zapewni maksymalny dostęp do promieni słonecznych - ważne, by te padały na instalację równomiernie i przez jak najdłuższy okres czasu w ciągu jednej doby.

Fotowoltaika na gruncie - konstrukcja

Najważniejsze na początek jest przemyślenie sposobu przytwierdzenia paneli do gruntu. Do najbezpieczniejszych i najpopularniejszych technik należą:

 • umocowanie poprzez wkręcenie lub wbicie instalacji fotowoltaicznej na gruncie bezpośrednio w podłoże. Odbywa się to przy pomocy stalowych, podłużnych słupków. Zaletą tej techniki jest szybkość montażu oraz relatywnie niska cena;
 • montaż naziemnej instalacji fotowoltaicznej na specjalnie przygotowanym fundamencie. Ta opcja zakłada zalanie betonem podłużnych elementów. Jest nieco bardziej czasochłonna i kosztowna.

Montaż instalacji fotowoltaicznych na gruncie - niezbędna cecha  komponentów 

Branża fotowoltaiczna jest coraz bardziej konkurencyjna. Na rynku dostępnych jest mnóstwo firm oferujących montaż, ale też sprzedaż poszczególnych komponentów niezbędnych do montażu naziemnej fotowoltaiki. To, co jednak jest najważniejsze - to zwrócenie uwagi na jakość materiałów. Stelaż pod panele fotowoltaiczne na gruncie musi być najwyższej jakości, wykonany z trwałych materiałów, co z pewnością wpłynie na ich wyższy koszt. Jednak cena w tym przypadku szybko się zwróci. Niższej jakości komponenty będą podatne na uszkodzenia i awarie. Z kolei wysokiej jakości materiał zapewni solidną ochronę całej instalacji, sprawne działanie i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi na długi czas.

W tym kontekście istotny jest wybór odpowiedniego, zaufanego i sprawdzonego pod kątem jakości producenta komponentów.

Gruntowa instalacja PV

Konstrukcja naziemna pod panele fotowoltaiczne - montaż stelażu oraz instalacja paneli

Jak sam widzisz - początkowe etapy przygotowawcze - odpowiednie przygotowanie powierzchni oraz wybór komponentów do fotowoltaiki na gruncie wymagają czasu i dobrego przemyślenia. Dopiero po zakończeniu tych kwestii przychodzi czas na wykonanie montażu. W przypadku montażu naziemnym paneli fotowoltaicznychetap instalacji dzieli się na dwa kroki - montaż stelażu i instalację paneli. 

 • Kluczowe jest takie położenie paneli, które optymalnie wykorzysta pełen potencjał padających promieni słonecznych. Rekomendowane ustawienie takie instalacji to odchylenie w stronę południa. Z kolei dający najlepsze efekty kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych na gruncie mieści się w zakresie 20-25 stopni.
 • Druga istotna kwestia to wysokość między panelami a powierzchnią gruntu. Dopasowanie tego aspektu zakłada takie dobranie stelażu pod panele fotowoltaiczne, który zapewni wysokość umożliwiającą swobodną wentylację między panelami instalacji.

Gruntowa instalacja fotowoltaiczna - panele fotowoltaiczne od OZE Biomar

Na ziemi czy dachu? Czy fotowoltaika na gruncie to dobre rozwiązanie?

Z pewnością w swoim życiu widziałeś więcej instalacji fotowoltaicznych montowanych na dachu. Ich cena i dużo większa popularność sprawiają, że większość osób decyduje się na to rozwiązanie. Kiedy powinieneś pomyśleć o inwestycji w fotowoltaikę na gruncie?

Przede wszystkim wówczas, gdy przeszkodą na Twojej drodze do fotowoltaiki jest brak możliwości instalacji na dachu czy innej części budynku. Słabe nasłonecznienie, brak technicznych warunków pozwalających na instalację - wówczas instalacja fotowoltaiczna na gruncie jest świetnym rozwiązaniem.

Po drugie - w momencie, gdy masz możliwości, a więc niewykorzystaną przestrzeń, która stojąc - marnuje się. Inwestując w naziemną konstrukcję fotowoltaiczną nieużytek zacznie przynosić Ci duże korzyści nie tylko energetyczne, ale także finansowe. Zacznij korzystać z ekologicznej energii i ciesz się szybkimi oszczędnościami!


Darmowa wycena fotowoltaiki na gruncie

Skontaktuj się z nami!