Instalacja fotowoltaiczna na garażu

Realizacje OZE Biomar

Instalacje fotowoltaiczne w większości przypadków znajdują się na dachach budynków mieszkalnych. Gdy jednak dach budynku mieszkalnego nie ma optymalnego nasłonecznienia lub nie spełnia wymagań technicznych dla montażu paneli fotowoltaicznych, jest jeszcze możliwość montażu na budynkach niemieszkalnych (garaż, wiata, drewutnia, budynek gospodarczy) lub na gruncie.

Instalacje gruntowe i ich zalety omówiliśmy tutaj. Do ich realizacji trzeba dysponować sporym terenem by móc wybrać najlepiej nasłoneczniony obszar na terenie działki. Jeżeli na działce znajduje się budynek niemieszkalny, to warto wziąć go pod uwagę jako miejsce montażu modułów fotowoltaicznych.

Przy montażu fotowoltaiki na garażu musimy uwzględnić kilka bardzo ważnych kwestii:

  • Konstrukcja budynku niemieszkalnego.

Zanim zdecydujemy się na montaż fotowoltaiki na garażu lub innym budynku niemieszkalnym trzeba sprawdzić czy konstrukcja budynku spełnia wymogi związane z dodatkowym obciążeniem panelami fotowoltaicznymi z uwzględnieniem czynników atmosferycznych takich jak wiatr i pokrywa śnieżna. Możliwe jest także wzmocnienie konstrukcji lub więźby dachowej garażu dodatkowymi belkami lub kratownicami.

  • Położenie budynku

Należy przewidzieć bezpieczne miejsce na montaż falownika i doprowadzenie instalacji zasilającej z budynkiem mieszkalnym. Znaczne oddalenie budynku od domu mieszkalnego będzie wiązało się z dodatkowym kosztem instalacyjnym.

  • Wielkość powierzchni i zacienienie

Tak jak w przypadku standardowego montażu konieczna jest analiza nasłonecznienia dachu i elementów które mogą rzucać cień na panele fotowoltaiczne. W przypadku czerpania energii słonecznej na garażu jest jeszcze aspekt związany z małą powierzchnią dachu. Zbyt mała powierzchnia dachu może spowodować, że cały zestaw fotowoltaiczny nie zaspokoi zapotrzebowania inwestora na energię. Pomimo wyboru najbardziej wydajnych modułów dostępnych na rynku, mała powierzchnia nie pozwoli osiągnąć wystarczająco dużej mocy instalacji PV. W takiej sytuacji, jeżeli to możliwe, dach dodatkowego budynku można potraktować jako miejsce wsparcia i dodatkowej powierzchni pod panele fotowoltaiczne

Fotowoltaiczne wiaty - Czytaj więcej

Zalety i wady instalacji fotowoltaicznej na dachu garażu lub innym budynku niemieszkalnym

+ Nie ingerujemy w pokrycie dachowe domu

+ Nie zmieniamy wyglądu domu

Nie tracimy terenu, który możemy wykorzystywać jako ogród lub w celach rekreacyjnych

Ułatwiony dostęp do instalacji przy montażu i konserwacji (w porównaniu z instalacją na dachu domu)

Często konieczność wzmocnienia konstrukcji dachu

Mała powierzchnia dachu garażu może okazać się niewystarczająca

Sprawdź czy warto montować panele słoneczne na Twoim garażu. Uzyskaj wycenę instalacji fotowoltaicznej!

Zapytaj o darmowy audyt.