Poprawa efektywności energetycznej w przedsiębiorstwie

Jak oszczędzać prąd w firmie?

Wydarzenia na europejskim rynku energii dobitnie pokazują, że oszczędności prądu są niemalże koniecznością. Zagrożeniem jest nie tylko wysoka cena energii elektrycznej, ale także jej niedobór. Jak przygotować własną firmę na różne scenariusze? Jednym z priorytetów jest zmniejszenie zapotrzebowania na elektryczność, a także produkcja własnego prądu, np. z wiatru lub słońca. Montaż paneli fotowoltaicznych to tylko początek oszczędności.

Przykład firmy Rockwool - oszczędzanie energii w firmie z instalacją 50 kWp na dachu

Rekordowe ceny na rynku energii – na co trzeba się przygotować?

Ograniczanie zużycia energii elektrycznej w firmie to już kwestia nie tylko ekologii czy sprostania wyśrubowanym normom pakietu UE o nazwie „Realizacja Europejskiego Zielonego Ładu”. Choć duża część ceny energii wynika z kosztu uprawnień do emisji CO2, czyli systemu przeciwdziałającemu emisji gazów cieplarnianych, drastyczne podwyżki cen energii są przede wszystkim pokłosiem agresywnej polityki Rosji. Szantaż energetyczny Władimira Putina, embarga na węgiel i gaz, a także wojna w Ukrainie stawiają Unię Europejską przed wyjątkowo trudnym zadaniem, a niedobory energii w ciągu najbliższego sezonu grzewczego są realnym scenariuszem. Już teraz przed widmem blackoutu niejednokrotnie ratowało Polskę sprowadzanie energii elektrycznej z zagranicy. To skutek uzależnienia od tanich węglowodorów z Rosji: gazu, węgla i ropy.

Wszystko to wiąże się oczywiście z rekordowo wysokimi cenami surowców energetycznych oraz energii elektrycznej. Paliwo po 8 zł, tona węgla za 3000 zł, energia elektryczna na Rynku Bilansującym po 2500 zł/MWh – to kwoty, które jeszcze do niedawna były nie do pomyślenia, a dziś są przykrą codziennością. Równie wielkim problemem jest fizyczny brak zapasów węgla w składach oraz ograniczone zapasy gazu w magazynach. Mimo że stan zapełnienia polskich magazynów gazu osiągnął już 100%, zapasy te wystarczą co najwyżej na dwa miesiące krajowego zapotrzebowania. W obliczu niedoborów wiele gospodarstw domowych oraz firm może być zmuszonych do przejścia na energię elektryczną, co pogłębi problem polskiej energetyki i jeszcze bardziej wywinduje ceny prądu.

Proaktywne firmy zyskają przewagę nad konkurencją

O ile jednak gospodarstwa domowe chronione są przez Urząd Regulacji Energetyki, który dyktuje maksymalne ceny kilowatogodziny, przedsiębiorcy nie mogą liczyć na taryfę ulgową. Firmy obowiązuje rynkowa cena energii elektrycznej, która nie ma podobnych ograniczeń. Wszystko wskazuje więc na to, że koszty prowadzenia firmy mogą w 2022 roku drastycznie wzrosnąć, a jednym z głównych czynników będzie cena energii elektrycznej.

Reakcja przedsiębiorców jest wyraźnie widoczna. Część z nich inwestuje pieniądze w systemy, które pozwolą uniezależnić się od zewnętrznego prądu, np. w fotowoltaikę. Dobrym przykładem są placówki Volvo w Polsce, w tym serwisy Volvo Trucks w Będzieszynie, Volvo Maszyny Budowlane w Skawinie i Volvo Trucks & Buses w Długołęcektóre, dysponujące instalacjami fotowoltaicznymi o łącznej mocy 300 kWp. Więcej na temat fotowoltaiki dla Volvo znajdziesz tutaj

Oszczędzanie energii w firmie. Zmniejszenie zużycia energii elektrycznej dzięki fotowoltaice - Volvo Trucks

Analiza zużycia energii elektrycznej w firmie i przejście na zieloną energię to coraz popularniejszy trend.

To jednak niejedyne kroki, które podejmowane są przez przedsiębiorców. O ile dawniej inwestycje w modernizację energetyczną firmy były korzystnym sposobem na zagospodarowanie zysków i krokiem w stronę ekologii, dziś mogą przeważyć o losach działalności. Czarne chmury nad rynkiem energetyki sprawiają, że szansę na przetrwanie mogą mieć tylko te firmy, które rozsądnie gospodarują prądem. Jak oszczędzać prąd w firmie i zabezpieczyć się przed wysokimi podwyżkami cen energii?

Wyeliminowanie poboru mocy biernej – dlaczego to ważne?

Jednym ze sposobów na wysokie oszczędności jest optymalizacja zużycia prądu w firmie. Kompensacja mocy biernej pozwala wyeliminować kary za ponadumowny pobór energii biernej. Przekroczenie limitów wiąże się z dodatkowymi kosztami doliczonymi do rachunku, dlatego zastosowanie układu redukującego zużycie energii biernej gwarantuje wysokie oszczędności – nawet kilka tysięcy złotych miesięczne.

Czym jest moc bierna w przedsiębiorstwie? Jest to energia niezbędna do działania niektórych urządzeń elektrycznych, która jednak nie jest zamieniana na pracę użyteczną. Przepływa więc tam i z powrotem pomiędzy przedsiębiorstwem oraz elektrownią. Urządzenia, które wpływają na moc bierną to m.in. falowniki, zasilacze, oświetlenie LED czy długie przewody. Zbyt wysoka moc bierna zmusza do instalowania dodatkowych urządzeń i zwiększa straty energii czynnej w transformatorach, dlatego sieci dystrybucyjne ograniczają te straty przepisami. Dopuszczalny limit poboru mocy biernej w przedsiębiorstwie określony jest stosunkiem 0,4, a wskaźnik ten wyrażony jest jako tgφ.

Istnieje wiele sposobów na kompensację indukcyjnej mocy biernej. Najprostszym z nich jest zamontowanie baterii kondensatorów. Równie dobre skutki daje zastosowanie dławików indukcyjnych. Oba systemy wykorzystują przeciwną energię bierną w pobliżu odbiornika, dzięki czemu nie jest ona transportowana przez sieć energetyczną. Energia bierna przepływa więc jedynie pomiędzy kompensatorem oraz odbiornikiem, czyli na bardzo krótkim dystansie. Zwiększa to przy okazji żywotność kabli, a przede wszystkim wyraźnie obniża opłaty za prąd.

Kompensacja mocy biernej i opłaty za ponadumowny pobór energii biernej w firmie to temat, o którym wielu przedsiębiorców nie ma pojęcia, dlatego warto przeanalizować rachunki za prąd w poszukiwaniu ukrytych kosztów. Zastosuj układy kompensacyjne i płać jedynie za energię czynną, czyli tę, która zamieniana jest na pracę użyteczną.

Więcej o kompensacji mocy biernej dla firm

Zmiana taryfy, czyli optymalizacja opłat dystrybucyjnych w firmie

Małe i średnie przedsiębiorstwa mają do wyboru dwie taryfy energetyczne – C11 i C12. Która z nich będzie korzystniejsza dla Twojej firmy? Podstawową różnicą jest, podobnie jak w przypadku taryf dla gospodarstw domowych, sposób rozliczania prądu. W taryfie C11 obowiązuje jedna stawka za prąd, niezależna od pory dnia. Taryfa C12 wykorzystuje natomiast niższą stawkę za prąd poza godzinami szczytu i w nocy. Może więc się okazać, że zmiana grupy taryfowej z C11 na C12 pozwoli Ci zmniejszyć rachunki za prąd, o ile oczywiście możesz przenieść najbardziej energochłonne zadania na godziny nocne lub pozaszczytowe.

Warto zwrócić uwagę na rodzaj taryfy, zwłaszcza jeśli wynajmujesz lokal do prowadzenia własnej działalności, w którym funkcjonowała kiedyś inna firma. Być może już sama zmiana dystrybutora energii lub sposobu rozliczeń rachunków przyniesie duże oszczędności. Optymalizacja opłat dystrybucyjnych w firmie to krok, od którego warto zacząć.

Zmiana oświetlenia na nowoczesne i energooszczędne

Jedna klasyczna żarówka zużywa ok. 40-60 W. To stosunkowo niedużo, ale jeśli przemnożysz to przez kilkadziesiąt albo kilkaset żarówek w firmie, koszty zrobią się ogromne. Modernizacja oświetlenia to jeden z najprostszych sposobów na oszczędności prądu w firmie. Żarówki ledowe zużywają ok. 80% energii mniej niż klasyczne żarówki żarnikowe lub świetlówki, dlatego inwestycja w nowe lampy zwróci się bardzo szybko. Dodatkowym plusem jest większa trwałość LED-ów, a także mniej problematyczna eksploatacja. Żarówki LED włączają się momentalnie i nie trzeba czekać, aż się rozświetlą, jak ma to miejsce w przypadku świetlówek, które wciąż cieszą się dużą popularnością w firmach.

Termoizolacja budynków – przygotuj się nie tylko na zimę

W perspektywie wysokich cen energii coraz ważniejsza staje się termoizolacja budynków. Nawet jeśli nie ogrzewasz ich pompą ciepła, kotłem elektrodowym, buforem ciepła grzanym prądem, promiennikami podczerwieni czy innym elektrycznym źródłem ciepła, termomodernizacja budynków będzie trafną inwestycją. Trzeba bowiem pamiętać, że termoizolacja odgrywa ogromną rolę również latem i wpływa na koszt użytkowania klimatyzacji.

Ogrzewanie i klimatyzacja odpowiadają za 80% energii zużytej w budynkach, a doświadczeni instalatorzy zgodnie twierdzą, że schłodzenie budynku jest trudniejsze niż ogrzanie go. W dobie fal upałów trudno wyobrazić sobie rezygnację z klimatyzacji, jednakże nie jest to konieczne. Zasilenie jej własną energią z fotowoltaiki jest wręcz idealnym rozwiązaniem, bowiem największe zapotrzebowanie na chłód jest wtedy, gdy uzysk z fotowoltaiki jest największy – w środku lata oraz w pełnym słońcu. Jeśli połączysz tę inwestycję z dociepleniem budynków, wymianą okien i drzwi na energooszczędne czy izolacją dachu, oszczędzisz ogromną ilość energii.

Własna produkcja energii ze słońca – dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

Odnawialne źródła energii być może nie zaspokajają całego zapotrzebowania na prąd w firmie, ale już teraz pozwalają na dużo mniejsze zużycie prądu i ogromne oszczędności. Montaż paneli na dachu budynku firmowego lub terenie przedsiębiorstwa jeszcze do niedawna był ciekawym pomysłem na inwestycję o szybkim zwrocie, jednak teraz jest poważną tarczą ochronną przed podwyżkami cen energii elektrycznej. Własna elektrownia słoneczna pozwoli Ci nie tylko zaspokoić doraźne zapotrzebowanie na prąd, ale i wypracować zapas na sezon jesienno-zimowy.

W przypadku niektórych firm dzięki fotowoltaice możliwe jest obniżenie rachunków za energię elektryczną niemalże do zera. Jeśli dodatkowo zdecydujesz się na magazyn energii i inwerter hybrydowy, możesz uzyskać solidne zabezpieczenie na wypadek chwilowego blackoutu. Dzięki temu Twoje przedsiębiorstwo będzie mogło dalej pracować, gdy dojdzie do poważnej awarii systemu energetycznego.

Pamiętaj też, że instalacja fotowoltaiczna dla firm pozwala zaoszczędzić nie tylko na prądzie, ale i ogrzewaniu. Zamiana nieefektywnego i nieekologicznego kotła węglowego na pompę ciepła może być najlepszym lekiem na niedobory węgla, jego niską jakość oraz wysoką cenę surowca. Skok cen tony ekogroszku z 800 zł na 3000 zł dobitnie pokazuje, że argument cenowy przemawiający za kotłem węglowym jest wyjątkowo nieaktualny. Zmiana lub modernizacja systemu grzewczego budynku ma również charakter zabezpieczenia przed nieprzewidywalną polityką surowcową Rosji.

Sprawdź także - Ogrzewanie prądem

Większa efektywność energetyczna w firmie Klimor dzięki instalacji fotowoltaicznej o mocy 49,84 kWp

Obowiązek audytu energetycznego co 4 lata – kogo dotyczy?

Jak sprawdzić, gdzie marnowany jest prąd w przedsiębiorstwie? Które urządzenia elektryczne najmocniej wpływają na wysokość opłat? Niestety, sama analiza rachunków nie wystarczy. Jeżeli rozważasz poprawę efektywności energetycznej własnej działalności, warto przeprowadzić profesjonalny audyt energetyczny. Dotyczy on ok. 90% energii pożytkowanej w firmie i składa się z kilku etapów. Audytor sprawdza wykorzystywane w przedsiębiorstwie urządzenia i systemy, kontroluje instalacje w budynkach należących do firmy oraz analizuje, które procesy są najbardziej energochłonne. Na tej podstawie sporządza raport, w którym wskazuje miejsca strat energii jak i sposoby, które pozwolą na zmniejszenie ich.

Od 20 maja 2016 roku cykliczny audyt energetyczny jest obowiązkowy dla firm, które zatrudniają 250 osób, a roczny obrót netto przedsiębiorstwa przekracza 50 mln euro. Firmy spełniające te kryteria muszą przeprowadzać audyt co 4 lata. Z ogólnego audytu energetycznego mogą jednak skorzystać również dobrowolnie małe i średnie przedsiębiorstwa, które chcą oszczędzić na prądzie w firmie.

Innym rodzajem audytu jest audyt efektywności energetycznej. Przeprowadzany jest w momencie, gdy inwestor zdecydował się na działania modernizacyjne. Przedsiębiorcy wykonujący audyt efektywności energetycznej mogą ubiegać się o wyrobienie tzw. białego certyfikatu, czyli świadectwa efektywności energetycznej działalności gospodarczej. Dokument ten nie tylko podnosi prestiż firmy, ale przede wszystkim pozwala uzyskać wymierne korzyści na Towarowej Giełdzie Energii. Prawa majątkowe wynikające z białego certyfikatu mogą być sprzedawane na TGE i stanowią coraz wyższą wartość pieniężną. Warunkiem jest jednak to, że firma musi wykazać oszczędności energetyczne na poziomie co najmniej 10 toe, czyli 116,4 MWh.

Oszczędność prądu w firmie to bardzo szeroki temat. Zapotrzebowanie na energię, analiza zużycia prądu i jego źródła w zakładzie produkcyjnym, badanie bieżących kosztów wszystkich nośników energii w firmie, pomiary jakości energii elektrycznej związane z rejestracją i kompleksową analizą parametrów sieci energetycznych, zwiększenie autokonsumpcji energii z fotowoltaiki w firmie – to tylko kilka kwestii związanych z energetyką. Jeśli chcesz przygotować się na potencjalne niedobory energii i podwyżki cen surowców energetycznych zachęcamy do kompleksowego działania. Inwestycja w fotowoltaikę i pompę ciepła to dobry początek, ale możliwości są znacznie większe.

Skontaktuj się z doradcą energetycznym OZE Biomar i przeprowadź analizę rachunków za prąd w firmie. Zamów profesjonalny audyt i analizę kosztów odnawialnych źródeł energii: instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła. Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić optymalizując koszty energii elektrycznej przez obniżenie poboru mocy biernej. Popraw efektywność energetyczną swojej firmy.

Bezpłatna konsultacja z doradcą energetycznym OZE Biomar