Pompy ciepła split - wydajne, ekonomiczne i ekologiczne

, Marek Adamczyk

Pompy ciepła split to urządzenia, dzięki którym w sposób wydajny, ekonomiczny i ekologiczny ogrzejesz budynek oraz przygotujesz ciepłą wodę użytkową. Cieszą się dużą popularnością ze względu na bezpieczeństwo pracy oraz montażu. Na ich rosnącą popularność ma jednak przede wszystkim wpływ rewolucja technologiczna, dzięki której pompy ciepła typu split wykazują wysoki współczynnik COP.

Pompy ciepła split powietrze woda

Powietrze jest bardzo dobrym nośnikiem ciepła - niezależnie od warunków atmosferycznych. Zawiera energię, którą, dzięki pompie ciepła typu split, w sposób efektywny można wykorzystać do celów grzewczych - zarówno w przypadku mniejszych budynków jednorodzinnych, jak i dużych przedsiębiorstw. Co więcej, w upalne, letnie dni z powodzeniem zastąpi klimatyzator. Sprawdź, jak działa to urządzenie i dlaczego warto w nie zainwestować.


Pompa ciepła powietrze-woda split - jak to działa?

Najprościej rzecz ujmując - pompa ciepła typu split przekazuje do instalacji grzewczej energię cieplną zmagazynowaną w powietrzu. Wzrost temperatury wiąże się tu z przemianami termodynamicznymi w układzie chłodniczym. Ten składa się z czterech elementów - parownika, sprężarki, skraplacza i zaworu rozprężnego. Do parownika dostarczana jest energia z otoczenia budynku, które nazywamy źródłem dolnym. Następnie czynnik chłodniczy jest odparowany, by w postaci gazowej zostać sprężany przez sprężarkę, dzięki czemu jego ciśnienie wzrasta. W skraplaczu zachodzi przekazanie energii do instalacji grzewczej, a także zmiana stanu skupienia czynnika chłodniczego z gazu na ciecz. Proces powtarza się cyklicznie do momentu, gdy osiągnięta zostanie zadana temperatura na instalacji grzewczej. Chociaż sam proces jest dość łatwy, to wymaga zaawansowanej technologii, by sprawnie i bezawaryjnie działać.

Pompa ciepla split - Schemat działaniaSchemat działania pompy ciepła monoblok powietrze - woda

  1. Jednostka zewnętrzna
  2. Jednostka wewnętrzna
  3. Sprężarka
  4. Parownik
  5. Zawór rozprężny
  6. Zawór czterodrogowy
  7. Skraplacz
  8. Pompa obiegowa wody grzewczej
  9. Podgrzewacz elektryczny 3 kW
  10. Zawór przełączający trybu CO/CWU

Pompa ciepła typu split - dlaczego warto?

Kupno pompy ciepła typu split to dobra decyzja nie tylko dla Twojego domowego budżetu, ale także ze względów ekologicznych. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem tego rodzaju pompy wiedz o tym, że cieszy się on dużą popularnością oraz zaufaniem użytkowników. Dowiedz się dlaczego!

Pompy ciepła split mają zdecydowanie najwyższy udział w segmencie powietrznych pomp. Składają się z dwóch oddzielnych jednostek - zewnętrznej i wewnętrznej. W tej pierwszej znajduje się wentylator, parownik i sprężarka, natomiast w wewnętrznej - skraplacz oraz pompa obiegowa.

Dlaczego warto wybrać pompę ciepła typu split?

1. dużą zaletą pompy ciepła typu split jest eliminacja hałasu z budynku. Efekt ten wspomaga budowa urządzenia -wentylator parownika i sprężarka są instalowane w jednostce zewnętrznej. 2. dzięki temu, że jednostka zewnętrzna pompy łączy się z wewnętrzną w budynku przewodami z czynnikiem chłodniczym, wyeliminowane zostaje ryzyko zamarznięcia układu pompy, 3. są to urządzenia szeroko dostępne 4. montaż pompy ciepła split może być wykonany wyłącznie przez specjalistę legitymującego się uprawnieniami F-gazowymi - masz więc pewność bezpieczeństwa pracy urządzenia; 5. Wydajność urządzenia jest porównywalna do pomp ciepła typu monoblok. W zależności od warunków pompa typu split może osiągnąć COP rzędu 5, co oznacza, że pobierając 1 kWh energii elektrycznej, pompa ciepła typu split wygeneruje średnio 5,1 kWh ciepła. 6. zakup pompy ciepła split jest bezpieczny - gwarancja na te urządzenia to około 2-5 lat, w zależności od producenta 7. maksymalna temperatura wody grzewczej wytworzonej przez urządzenie wynosi od 50 do 65⁰C

Koszty instalacji pompy ciepła split spadają a zwrot samej inwestycji może ograniczyć się do 4 lat. Prosty montaż urządzenia i bezpieczeństwo jego pracy skłania coraz więcej osób do wyboru tego typu pomp. Do największych zalet zalicza się samą budowę pomp ciepła split charakteryzującej się tym, że jednostki zewnętrzne i wewnętrzne połączone są przewodami wypełnionymi czynnikiem chłodniczym o bardzo niskiej temperaturze zamarzania. To z kolei daje gwarancję, że czynnik ten nigdy nie zamarznie.

Pompa ciepła split - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Przy wybieraniu urządzenia do ogrzewania budynku koniecznie należy sprawdzić, czy posiada ono certyfikat EHPA Q PL, który potwierdzi, że pompa ciepła split spełnia wszystkie wymagania Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EHPA). Ten znak jakości jest przyznawany wyłącznie niezawodnym, bezpiecznym i trwałym urządzeniom i stanowi dla użytkowników najlepszy dowód ich wysokiego standardu. Pamiętaj, że to od jakości urządzenia, którą gwarantują tylko uznani w branży producenci, zależy to, ile lat pompa będzie Ci służyć i tym samym, czy inwestycja w nią zwróci się w jak najkrótszym czasie. Równie istotny z punktu widzenia osób, które zdecydowały się na pompę ciepła typu split, jest wybór odpowiedniej firmy, która podejmie się instalacji. Prócz wymaganych certyfikatów istotne jest doświadczenie. Nasza firma z chęcią doradzi i pomoże Ci w wyborze najlepszej pompy ciepła. Jakość naszej pracy, sukcesy i liczba bezpiecznie zrealizowanych instalacji to gwarancja zadowolenia naszych Klientów.


Zapytaj o pompy ciepła powietrze - woda typu split

Skontaktuj się z nami!


Pompy ciepła powietrze woda - monoblok

Pompa ciepła powietrze woda - monoblokowa

Więcej

Pompy ciepła powietrze woda - split

Pompa ciepła powietrze woda - split

Więcej