Pompy ciepła monoblok - pełen komfort użytkowania domu

, Marek Adamczyk

Pompy ciepła monoblok powietrze-woda są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem do ogrzewania budynków i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Dlaczego? To efektywne, ekonomiczne i ekologiczne urządzenia, a do tego mało inwazyjne w montażu i pozwalające użytkownikom na pełen komfort użytkowania domu, niezależnie od zmieniających się pór roku.

Pompy ciepła monoblok powietrze woda

Energia słoneczna zgromadzona w powietrzu jest nieograniczona i bezpłatna. Wbrew ogólnemu przekonaniu, powietrze jest świetnym nośnikiem ciepła i niezależnie od warunków atmosferycznych zawiera w sobie energię, którą można, właśnie dzięki pompie ciepła monoblok wykorzystać w celach grzewczych. Co więcej, w upalne, letnie dni doskonale sprawdzi się jako zastępstwo klimatyzatora.


Pompa ciepła powietrzna monoblok - jak to działa?

Pompa ciepła monoblok to urządzenie zaawansowane technologicznie. Jak działa? Jak pisaliśmy wcześniej - powietrze zawiera energię, którą poprzez pompę ciepła typu monoblok oddaje do czynnika chłodniczego. W urządzeniu, dzięki wbudowanej sprężarce następuje proces sprężania i podgrzewania. Czynnik chłodniczy odpowiada dalej za transport tej energii do medium grzewczego (najczęściej wody), a następnie medium robocze przekazuje ciepło do odbiorników ciepła w budynku. Dalej schłodzony czynnik chłodniczy spływa do sprężarki, gdzie cały cykl rozpoczyna się na nowo. Dzięki hermetycznemu układowi chłodniczemu proces odbywa się bezawaryjnie oraz bezpiecznie.

Schemat działania pompy ciepła monoblokSchemat działania pompy ciepła monoblok powietrze - woda

 1. Jednostka zewnętrzna
 2. Sprężarka
 3. Parownik
 4. Zawór rozprężny
 5. Zawór 4-drogowy
 6. Skraplacz
 7. Pompa obiegowa

Pompa ciepła typu monoblok - dlaczego warto?

Jeśli zastanawiasz się nad kupnem pompy ciepła monoblok, pomożemy Ci podjąć dobrą decyzję. Powietrzna pompa ciepła monoblok cieszy się dużą popularnością i zaufaniem użytkowników. Sprawdź dlaczego.

Powietrzne pompy ciepła typu monoblok instalowane są na zewnątrz budynku. Ze względu na ich estetyczny wygląd, a także izolację akustyczną i termiczną - są jednym z najczęstszych wyborów. Pompy ciepła monoblok to urządzenia, które tworzy jedna jednostka - to w niej znajduje się cały układ chłodniczy, dla którego dolnym źródłem ciepła jest powietrze zewnętrzne.

 

Dlaczego warto wybrać pompę ciepła typu monoblok?

 • To urządzenie, które pozwoli na zaoszczędzenie cennego miejsca wewnątrz budynku - wszystkie komponenety pompy ciepła monoblok instalowane są na zewnątrz.
 • Pompa ciepła typu monoblok nie będzie zakłócać ciszy domownikom. Są to urządzenia z dobrą izolacją akustyczną i termiczną. Poziom mocy akustycznej produktu waha się od 53 do 66 dB.
 • Bezpieczeństwo - układ chłodniczy wykonany jest fabrycznie przez producenta, dzięki czemu praktycznie nie istnieje ryzyko rozszczelnienia.
 • Dostępność i różnorodność pod względem mocy - możesz wybrać urządzenia od 6kW po duże pompy ciepła monoblok o mocy nawet do 60 kW do zastosowań w przemyśle. Co więcej, bez problemu połączysz je kaskadowo.
 • Powietrzna pompa ciepła monoblok nie wymaga karty urządzenia i kontroli szczelności co jest niezwykle wygodne dla użytkowników.
 • Pompa ciepła powietrze-woda monoblok jest inwestycją, która szybko się zwróci, nawet w 4 lata! Cena kompletnej pompy ciepła monoblok waha się od około 2000 do 9000 PLN/kW.
 • Zakup pompy ciepła monoblok jest bezpieczny - gwarancja na te urządzenia to około 2-5 lat, w zależności od producenta 8. maksymalna temperatura wody grzewczej wygenerowanej przez pompy ciepła monoblok wynosi od 50 do 60⁰ C.
 • Współczynnik COP powietrznej pompy ciepła monoblok wynosi około 5.15,  co oznacza, że urządzenia te pobierając 1 kWh energii elektrycznej, są w stanie wygenerować nawet 5 razy więcej energii cieplnej.

Na koniec warto zwrócić uwagę na liczne mity i przekłamania, które pojawiają się często na temat pomp ciepła. To urządzenia relatywnie tanie, zwłaszcza w porównaniu do pozostałych rozwiązań tego typu - nie wymagają odwiertów, co także ma ogromny wpływ na cenę. Jak pisaliśmy wcześniej - zwrot inwestycji to około 4 lat. Pompa ciepła monoblok nie wymaga od nas zagospodarowania miejsca. Osobna piwnica, czy kotłownia Instalacja na zewnątrz pozwala zaoszczędzić dużo przestrzeni. Prosty montaż urządzenia nie oznacza, że jest ono proste technologicznie. Wręcz przeciwnie! Co więcej - łatwość instalacji łączy się bezpośrednio z mniejszym ryzykiem awarii oraz zwykłych błędów wykonawczych. Pompa ciepła powietrze-woda monoblok pracuje cały rok w temperaturach od -25oC aż do +45oC. Wybierając konkretny model, należy jednak sprawdzić te parametry u producenta - przy dużych mrozach może spaść efektywność energetyczna pompy ciepła.


Powietrzna pompa ciepła monoblok - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zdecydowałeś się na wybór pompy ciepła monoblok? Zanim wybierzesz konkretny model, zwróć uwagę na wszystkie najważniejsze parametry urządzenia. Kieruj się nie tylko ceną, bo wybór najtańszego urządzenia może przynieść więcej strat niż zysku. Ważnymi z Twojego punktu informacjami będą: wielkość parownika, żywotność urządzenia, którą zapewnia producent, a także takie parametry jak poziom mocy akustycznej, czy współczynnik COP. Równie istotny co wybór samego urządzenia, jest wybór firmy, która profesjonalnie zajmie się instalacją urządzenia oraz rzetelnie przedstawi wszystkie cechy produktu. Tu istotne jest doświadczenie jej pracowników i dotychczasowe, z sukcesem zakończone instalacje.


Zapytaj o wycenę monoblokowej pompy ciepła?

Interesują Cię szczegóły - napisz do nas!


Pompy ciepła powietrze woda - monoblok

Pompa ciepła powietrze woda - monoblokowa

Więcej

Pompy ciepła powietrze woda - split

Pompa ciepła powietrze woda - split

Więcej