Panele fotowoltaiczne - jakie wybrać?

Jeśli trafiłeś na ten właśnie tekst, z pewnością rozważasz to, jakie panele fotowoltaiczne wybrać? W naszym poradniku znajdziesz odpowiedź na to pytanie! Dowiesz się, co powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze paneli, jakie moduły PV będą najlepsze do domowej instalacji, a także poznasz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące gwarancji oraz trwałości paneli.

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać - monokrystaliczne czy polikrytaliczneModuły fotowoltaiczne monokrytaliczne i polikrystaliczne

Zanim zdecydujesz się na instalację fotowoltaiczną, musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Po pierwsze dowiedz się i sprawdź, jakie jest średnie roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną w Twoim domu. W tym celu najlepiej jest określić średnioroczne zużycie energii elektrycznej na podstawie rachunków. Na każdym rachunku za energię elektryczną jest podana informacja dotycząca zużytej energi za cały poprzedni rok rozliczeniowy. Kolejnym krokiem do ustalenia tego, jakie panele fotowoltaiczne wybrać jest określenie, czy Twoje zapotrzebowanie na energię w najbliższych latach się zmieni? Czy wzrośnie, a może zmaleje? Przykład, który warto wziąć pod uwagę, to hipotetyczne założenie, że Twoja rodzina się powiększy lub to, że w najbliższych latach będziesz aktywny zawodowo w trybie zdalnym lub odwrotnie - z trybu zdalnego przejdziesz do biura. Kolejny niezwykle istotny wątek to cele zużycia energii. Do najczęstszych należą ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja, przygotowywanie ciepłej wody użytkowej, gotowanie, oświetlenie i zasilanie urządzeń elektrycznych gospodarstwa domowego. Kiedy przemyślisz już te podstawowe tematy powinieneś zastanowić się nad praktycznymi kwestiami instalacji - czy nic nie będzie przesłaniać paneli (np. budynek lub drzewa), czy będzie możliwy łatwy dostęp do nich i najważniejsze - czy konstrukcja dachu budynku je utrzyma. Bezpieczeństwo jest w końcu najważniejsze.

Konstrukcja dachu pod panelami fotowoltaicznymiKonstrukcja dachu musi utrzymać dodatkowy ciężar paneli i systemu montażowego

Następny krok to oczywiście wybór odpowiedniej firmy - tu weź pod uwagę jej doświadczenie, referencje, długość bycia na rynku oraz kompetencje fachowców. Warto także, abyś dowiedział się podstawowych kwestii dotyczących samej konstrukcji. Jakie panele fotowoltaiczne wybrać - na to pytanie najlepiej odpowiesz sobie, gdy poznasz dobrze ich rodzaje.

Panele fotowoltaiczne - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Zanim przejdziemy do kwestii konkretnych rodzajów paneli fotowoltaicznych warto, abyś dowiedział się więcej o ich najważniejszych cechach oraz działaniu. Sprawdzając, jakie panele fotowoltaiczne do domu okażą się najlepsze - zacznij od podstaw.

Ogniwa fotowoltaiczne - budowaBudowa ogniwa fotowoltaicznego

Rozpocznijmy od omówienia działania ogniwa fotowoltaicznego. Chociaż instalacji fotowoltaiczna jest produktem o dużym skomplikowaniu technologicznym, to sam proces zjawiska fotowoltaicznego dość łatwo można wyjaśnić. W ogniwach fotowoltaicznych, które łączą się w moduły fotowoltaiczne, zachodzi przewodzenie ładunku elektrycznego pod wpływem czynników zewnętrznych, w tym przypadku - promieniowania słonecznego oraz temperatury. Ta energia - odnawialna, ekonomiczna i ekologiczna, zostaje przekształcona w prąd stały.

Schemat działania ogniwa fotowoltaicznego

 1. Promieniowanie słoneczne - fotony
 2. Powłoka antyrefleksyjna
 3. Szkło hartowane
 4. Przezroczyste szkło
 5. Elektroda ujemna
 6. Krzem typu N
 7. Złącze p-n
 8. Krzem typu P
 9. Elektroda dodatnia
 10. Podstawa
 11. Proton
 12. Wolny elektron

 

To właśnie w modułach powstaje prąd stały, który kolejno przekazany jest do inwertera (falownika), gdzie zachodzi proces przekształcania go na prąd przemienny. Falownik jest jednym z najważniejszych elementów instalacji i jest odpowiedzialny za pracę całej fotowoltaiki. To on sprawdza i kontroluje pracę systemu, dopasowuje parametry generowanego prądu do naszej sieci domowej. W razie awarii - to inwerter powiadomi nas o tym, wyłączając swoją pracę.

Grupa modułów zasilających falownik tworzy generator fotowoltaiczny. Za ich stabilność i prawidłowe ustawienie odpowiadają konstrukcje wsporcze, niezwykle istotne elementy systemu fotowoltaicznego. Po tym krótkim wyjaśnieniu przejdźmy do cech paneli i odpowiedzi - jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Moc to wydajność

Czy wiesz, że system fotowoltaiczny o mocy 1 kWp wyprodukuje około 1000 kWh energii elektrycznej? Ta wartość odpowiada przeciętnemu zużyciu jednej osoby w gospodarstwie domowym. Oczywiście z zaznaczeniem, że jest ona przyjęta dla polskich warunków atmosferycznych. Na początku wkraczania fotowoltaiki na nasz rynek wielu sceptyków twierdziło, że w tym klimacie stawianie paneli nie ma najmniejszego sensu ze względu na zbyt mało dni słonecznych. Na szczęście ten mit już dawno obalono. Jak widzisz - moc instalacji fotowoltaicznej należy dobrać indywidualnie do potrzeb każdego domu. Pamiętaj jednak, że przy wyborze mocy systemu najważniejszą kwestią jest Twoje zapotrzebowanie energetyczne.

Dowiedz się więcej o materiałach

Sprawność paneli fotowoltaicznych wciąż rośnie. Ich jakość opiera się na korzystaniu ze sprawdzonych i dostępnych rozwiązań, a z drugiej strony - na ciągłym wdrażaniu nowych technologii, testach i stałym ulepszaniu. Na sprawność paneli największy wpływ ma materiał, z którego wykonane są panele. O tym, czy wybrać panele fotowoltaiczne monokrystaliczne czy polikrystaliczne, a może Full Black dowiesz się więcej w kolejnych akapitach. Istotne jest jednak Twoje rozeznanie i świadomość, że tych materiałów jest sporo i w zależności od Twoich potrzeb - jedne będą dla Ciebie lepsze, a inne gorsze.

Super nowoczesny dom z zastosowaną instalacją fotowoltaiczną z modułami monokrystalicznymi Super nowoczesny dom z zastosowaną instalacją fotowoltaiczną z modułami monokrystalicznymi  

Kilka słów o markach

Pamiętaj, że najtańszy nigdy nie znaczy najlepszy. Od tego, jakie panele fotowoltaiczne do domu będą idealne dla Ciebie, zależy również marka. Rynek fotowoltaiki jest coraz większy i jak w przypadku innych produktów - ma swoich liderów wśród producentów. Oszczędzanie na panelach nigdy się nie opłaca. Jeśli więc zależy Ci na jakości i paradoksalnie - oszczędności - skorzystaj z usług tych producentów, którzy mają doświadczenie, a ich panele słoneczne są bezpieczne, co potwierdzają testy i certyfikaty. W rankingach wiodących na rynku marek znajdziesz wielu rzetelnych producentów, np. Aleo, Selfa, czy JA Solar. Wybór ich produktów to gwarancja bezpieczeństwa i najwyższej jakości.

 

Gwarancja, czyli bezpieczeństwo

Gwarancja łączy się bezpośrednio z wyborem producenta. Ci najlepsi oferują gwarancję 25 lat na panele fotowoltaiczne. Co istotne - szacuje się, że ich żywotność to około 40 lat. Panele to jednak nie wszystko. Nie mniej istotne są gwarancje na falownik i montaż, jak i gwarancja uzysku, która opiewa zazwyczaj na około 25 lat.

 

Trwałość przede wszystkim

Trwałością nazywamy rzeczywisty czas pracy paneli słonecznych. Po upływie gwarantowanych 25 lat ich wydajność spada - jednak nie zawsze i nie od razu. Na terenie Niemiec nadal z powodzeniem działają instalacje powstałe na przełomie lat 70. i 80.! Pamiętaj, że inwestycja w fotowoltaikę to inwestycja na długie lata, a im dłużej służy nam instalacja, tym jej koszty stają się niższe. Dlatego wybieraj panele od sprawdzonych producentów i wykonane z trwałego materiału. Dowiedz się więcej o tym aspekcie.

Jakie moduły PV będą najlepsze do domowej instalacji?

Czas na kluczowe pytanie - jakie panele fotowoltaiczne wybrać - monokrystaliczne czy polikrystaliczne? Te dwa rodzaje rzeczywiście są najpopularniejsze, jednak w naszym tekście dowiesz się również o coraz chętniej wybieranych modułach Full Black.

Te rodzaje modułów nie różnią się od siebie znacznie jakością, więc nie dostaniesz jednoznacznej odpowiedzi, że jedne są gorsze od drugich. Po prostu dla jednego gospodarstwa domowego panel wykonany z danego materiału okaże się skuteczniejszy i bardziej efektywny, a dla drugiego domu - inny. Odkryj właściwości i podejmij swoją decyzję!

Moduły monokrystaliczne

Moduły monokrystaliczne wykonane są z monolitycznego kryształu krzemu o bardzo dużej czystości. To produkty oparte na zaawansowanej technologii, ich wydajność jest niezwykle wysoka (nawet do 23%) i zachowują ponadprzeciętną żywotność, co wpływa także na ich wyższą cenę. Te produkty charakteryzują się jednolitym kolorem (najczęściej czarny lub ciemnogranatowy) i wyróżniającym się ośmiokątnym kształtem. Gdy temperatura modułu spada to wzrasta napięcie przez co wzrasta moc. Moc modułu jest wprost proporcjonalna do napięcia, a napięcie jest odwrotnie proporcjonalne do wzrostu temperatury.

Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne na dachu z nowoczesnym pokryciem dachowymPanele fotowoltaiczne monokrystaliczne na dachu z nowoczesną dachówką

 

Moduły polikrystaliczne

Z kolei moduły polikrystaliczne produkowane są z wykrystalizowanego krzemu. Poznasz je dzięki niejednorodnej powierzchni płytki, na której widoczne są paski. Polikrystaliczne panele mają kwadratowy kształt ogniwa, dzięki czemu ich powierzchnię łatwo i dokładnie pokrywa materiał półprzewodnikowy. Charakteryzują się intensywną, niebieską barwą. Ten rodzaj paneli słonecznych jest tańszy od monokrystalicznych. Jest także nieco mniej wydajny. Moduły polikrystaliczne osiągają mniejszą sprawność z tej samej powierzchni co bardziej nowoczesne moduły monokrystaliczne. Gdy dysponujemy dużą powierzchnia dachu warto rozważyć montaż modułów polikrytalicznych. Dokładna analiza i wyliczenia może wykazać, że ze wzgledu na niższą cenę szybciej zwróci nam się cała inwestycja w fotowoltaikę.

Charakterystyczne niebieskawe zabarwienie odróżnia moduły polikrystaliczne Charakterystyczne niebieskie zabarwienie odróżnia panele fotowoltaiczne polikrystaliczne 

Jakie panele fotowoltaiczne do domu? Moduły Full Black

Moduły fotowoltaiczne w wersji Full Black zyskują coraz większe zainteresowanie. Dlaczego? Łączą estetykę z wysoką wydajnością. Na początku musisz wiedzieć, że panele Full Black należą do grupy monokrystalicznych modułów. Są więc wysoce wydajne, ale i droższe ze względu na to, że ich produkcja jest bardziej czasochłonna w porównaniu do modułów polikrystalicznych. Jednak inwestycja w ten rodzaj zwraca się nie tylko dzięki dużej wydajności.

Nowoczesne i eleganckie panele fotowoltaiczne monokrystaliczne typu Full Black Nowoczesne i eleganckie panele fotowoltaiczne monokrystaliczne Full Black 

Większość osób decydujących się na ten model kieruje się wyjątkowym wyglądem wersji Full Black. Niezwykle eleganckie, ciemne, niemal czarne prezentują się znacznie lepiej niż zwykłe panele. Doskonale wpisują się w trendy minimalizmu. Ich wygląd jest jednocześnie ponadczasowy i wpisujący się w aktualne potrzeby rynkowe. Wyglądają świetnie zarówno na ciemnym, jak i jasnym zadaszeniu. Full Black są inwestycją przyszłości - wybierając ten rodzaj modułów sprawiasz, że wartość nieruchomości rośnie.

Odpowiadając więc na pytanie, jakie panele fotowoltaiczne wybrać - monokrystaliczne czy polikrystaliczne weź pod uwagę również wersję monokrystaliczną Full Black. Ta klasyczna i niezwykle elegancka opcja zachwyca nie tylko wyglądem i wydajnością, ale wpływa również na wzrost wartości Twojego domu.

Jaką technologię fotowoltaiczną wybrać? Podsumowanie

Rankingi, tabele, gąszcz informacji. Stojąc przed wyborem i decyzją, jakie panele fotowoltaiczne wybrać musisz na chłodno przemyśleć kilka najważniejszych kwestii. Po pierwsze - Twoje zapotrzebowanie na energię elektryczną pozwoli dobrać odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej. Dokonując wyboru, weź pod uwagę również bezawaryjność, długą gwarancję wydajności, uzysku i sprawności, co oferują tylko najlepsi polecani producenci (m.in. Aleo, Selfa i JA Solar). Zdajemy sobie sprawę, że decyzja o instalacji fotowoltaicznej wiąże się z dużą inwestycją, którą trzeba przemyśleć. Pamiętaj jednak, że inwestycja zwraca się i to już zazwyczaj po połowie zakładanego okresu jej trwałości. Okres zwrotu zależy także od innych parametrów, takich jak koszt urządzeń i komponentów, dostępność dotacji, ceny prądu, nasłonecznienia czy koszt montażu. Aby przeliczyć dokładnie koszt i oszacować zwrot najlepiej skontaktuj się z renomowaną, zaufaną firmą specjalizującą się w zakładaniu instalacji fotowoltaicznych.

Na koszt, ale też tempo zwrotu instalacji duży wpływ ma również materiał, z jakiego wykonane są moduły. W artykule przedstawiliśmy szereg informacji na temat, jakie panele fotowoltaiczne wybrać - monokrystaliczne czy polikrystaliczne. I chociaż nie ma jednoznacznej odpowiedzi i dla każdego gospodarstwa domowego czy firmy będzie ona inna - weź pod uwagę cechy różnego rodzaju produktów. Podsumowując:

 • moduły polikrystaliczne są tańsze i bardziej dostępne. Ich wydajność jest nieco gorsza, jednak uzyskują one dobre uzyski z mniej nasłonecznionych miejsc i charakteryzują się wysoką odpornością na działanie czynników zewnętrznych i mechanicznych. Poznasz je po niebieskiej barwie i kwadratowym lub prostokątnym kształcie;
 • moduły monokrystaliczne są droższe, jednak bardziej wydajne. Wykazują również ponadprzeciętną żywotność. Charakteryzują się nietypowym kształtem - wycinane są w formie ośmiokątów, co znacznie pozwala ograniczać straty materiału. Mają jednolity, czarny lub ciemnogranatowy kolor;
 • moduły monokrystaliczne Full Black to hit ostatnich lat. Zyskują dużą popularność ze względu na estetykę wykonania. To produkty, które najpełniej łączą wygląd z wydajnością. Nowoczesny design wpisuje się w minimalistyczne trendy. Ich klasyczna budowa sprawia, że są ponadczasowe, a wysoka technologia, na której bazują, jest najlepszą gwarancją najwyższej jakości na dziesiątki lat pracy.

O tym, że instalacja fotowoltaiczną jest trendem przyszłości, nie trzeba nikogo przekonywać. Jest ekonomiczna i ekologiczna, a co najważniejsze - uniezależnia nas od standardowych, nieodnawialnych źródeł energii. Fotowoltaika to odnawialne, bezemisyjne, czyste i ciche źródło energii. Jest wyborem bezpiecznym, bezobsługowym i etycznym. Jeśli zdecydowałeś się na niego, jednak wciąż zastanawiasz się, jakie panele fotowoltaiczne wybrać - napisz do nas. Nasza firma doradzi i zrealizuje Twój plan. Postaw na osoby z doświadczeniem, które dobrze znają rynek i potrafią rozpoznać potrzeby osoby zainteresowanej inwestycją w fotowoltaikę. Pamiętaj, że jakość wykonanej usługi, doświadczenie w branży i liczba zrealizowanych z sukcesem instalacji znaczą więcej niż niska cena.

 


Rozważasz montaż fotowoltaiki?

Zapytaj ekspertów OZE Biomar o optymalne moduły dla twojej instalacji!