Optymalizatory fotowoltaiczne i mikroinwertery czyli optymalizacja pracy instalacji fotowoltaicznej

Jeśli myślisz o tym, by w przyszłości zainstalować fotowoltaikę, powinieneś zainteresować się tematem optymalizatorów fotowoltaicznych oraz mikrofalowników. Czym jest optymalizacja modułów? Z pewnością nie jest rozwiązaniem, które rozwiąże wszystkie problemy związane z optymalnym uzyskiem energii elektrycznej, jednak może pomóc. Sprawdź, w jakich przypadkach!


Już na wstępie warto jednak podkreślić, że optymalizatory fotowoltaiczne w zupełności nie uwolnią nas od problemów wynikających z zacienienia czy nierównomiernej eksploatacji modułów. Zanim zdecydujesz się na zakup optymalizatora mocy do modułów PV lub mikroinwertera fotowoltaicznego konieczna będzie indywidualna analiza inwestycji, spojrzenie fachowców na planowaną instalację. Warto racjonalnie podejść do takiej inwestycji - panele fotowoltaiczne, które umieszczone są w zacienionym miejscu, zawsze będą wytwarzać mniej energii. Dlatego tak istotne jest odpowiednie dobranie urządzeń, które maksymalnie poprawią wyniki energetyczne instalacji fotowoltaicznej.

Zobacz realizację OZE Biomar instalacji fotowoltaicznej z optymatolizatorami mocy

Optymalizacja PV na zacienionej połaci dachowej

 

Mikrofalownik czy falownik?

Coraz więcej specjalistów twierdzi, że mikroinwertery fotowoltaiczne są przyszłością fotowoltaiki. Jest kilka powodów tych opinii. Odpowiadając na pytanie, co wybrać - mikrofalownik czy falownik warto przyjrzeć się żywotności tych urządzeń. Mikroinwerter solarny ma dłuższą żywotność niż klasyczny ze względu na samą specyfikę tych urządzeń i to, że do mikroinwerterów podłączone są pojedyncze moduły. Dodatkowym atutem tych urządzeń jest cena naprawy sprzętu. Jeśli uszkodzeniu ulegnie mikrofalownik zapłacimy nawet kilkukrotnie mniej za naprawę w porównaniu do inwertera centralnego. Co dalej?

Eksperci z zakresu fotowoltaiki zwracają uwagę również na bezpieczeństwo wynikające z niskiego napięcia. Mikroinwertery solarne praktycznie eliminują ryzyko pożarów, a także niebezpieczeństwo wynikające z bezpośredniego kontaktu z człowiekiem. Urządzenia te zainstalowane na dachu generują napięcie prądu stałego mniejsze niż 60 V. W przypadku klasycznych inwerterów jest to nawet 1000 V! Kolejna ważna cecha mikrofalowników to możliwość stałego i dokładnego monitoringu ich pracy - zarówno całej instalacji, jak i każdego modułu osobno. Identyfikacja słabiej działających modułów w przypadku instalacji z centralnym inwerterem jest dużo trudniejsza i bardziej czasochłonna. Niestety istnieje też druga strona medalu.

Mikroinwertery solarne zainstalowane są bezpośrednio na dachu - są więc bardziej narażone na warunki atmosferyczne - mróz i duże upały. Istnieje więc ryzyko, że częściej będą wymagały napraw.

Czy inwestując w instalację fotowoltaiczną, potrafisz przewidzieć Twoje zapotrzebowanie energetyczne za dziesięć lat? Pewnie nie. Mikroinwerter fotowoltaiczny pozwala jednak na rozbudowę instalacji. Skalowalność instalacji z mikroinwerterem jest z pewnością dużym atutem tego rozwiązania. Rozbudowa instalacji z klasycznym inwerterem centralnym najczęściej będzie wiązała się z wymianą inwertera. A to jest bardzo kosztowne. Instalacja fotowoltaiczna na mikroinwerterach pozwala na dowolne doinstalowywanie kolejnych modułów PV, ponieważ będą miały indywidualny mikroinwerter.

Mikroinwerter solarny sprawdzi się również w przypadku instalacji z modułami o różnej mocy, a także zakupionych u różnych producentów. W takiej sytuacji urządzenie doskonale poradzi sobie z wydajną pracą, ponieważ każdy z modułów fotowoltaicznych pracuje osobno, nie hamując pracy pozostałych.

Mikrofalowniki Hoymiles - realizacja

Realizacja instalacji fotowoltaicznej o mocy 6,37 kWp z zastosowaniem miktofalowników Hoymiles

Dlaczego warto zastosować Mikrofalowniki Hoymiles?

 • Zdalny moduł komunikacyjny
 • Monitoring instalacji w czasie rzeczywistym
 • Maksymalne bezpieczeństwo PPOŻ
 • Optymalizacja pracy instalacji w warunkach występującego zacienienia

Czytaj więcej o mikroinwerterach Hoymiles

Mikrofalowniki - koszty

No dobrze, a co z ceną? Standardowa instalacja fotowoltaiczna z mikroinwerterem jest droższa od tej z falownikiem centralnym. Jednym z mitów jest natomiast opinia, że instalacja fotowoltaiczna na mikroinwerterach jest zawsze mniej opłacalna. Niekoniecznie! W przypadku mniejszych instalacji do użytku domowego - inwestycja w mikroinwerter solarny będzie najczęściej dużo bardziej opłacalna. Co najistotniejsze w tym temacie - warto przeprowadzić analizę wydajności instalacji z mikroinwerterem i inwerterem centralnym, po to, by mieć pełen obraz tego, jaka będzie wydajność instalacji.

Kiedy warto zainstalować mikroinwerter?

 • w przypadku mniejszych instalacji domowych; gdy na dachu występuje lokalne zacienienie;
 • gdy planowana jest w przyszłości rozbudowa instalacji. A kiedy lepiej zdecydować się na klasyczny inwerter?
 • w przypadku standardowego dachu, bez zacienienia, gdy montaż instalacji jest prosty;
 • gdy nie przewidujemy rozbudowy instalacji fotowoltaicznej.

Zalety i wady mikroinwerterów fotowoltaicznych, klasycznych falowników oraz optymalizatorów fotowoltaicznych

W tej części artykułu zebraliśmy wszystkie argumenty za oraz przeciw mikroinwerterom solarnym, klasycznym falownikom oraz optymalizatorom mocy. Warto przyjrzeć się im, by jak najlepiej zrozumieć temat i podjąć właściwą decyzję.

Zalety mikroinwerterów fotowoltaicznych

 • pozwalają wykorzystać cały potencjał energetyczny każdego panelu fotowoltaicznegoumożliwiają budować instalację już od jednego modułu fotowoltaicznego;
 • zapewniają maksymalną wydajność instalacji fotowoltaicznej;
 • pozwalają na dokładny monitoring całej instalacji, jak i pojedynczych paneli fotowoltaicznych;
 • instalację fotowoltaiczną na mikroinwerterach bez problemu rozbudujesz w przyszłości, także o panele fotowoltaiczne innych producentów
 • są tańsze w naprawie.

Wady mikroinwerterów fotowoltaicznych

 • są droższe w porównaniu do instalacji fotowoltaicznych z inwerterem solarnym, ponieważ wykorzystują więcej tych urządzeń - najczęściej taką samą jak liczba modułów fotowoltaicznych;
 • ze względu na umieszczenie na dachu częściej narażone są na negatywne działanie zbyt wysokich i zbyt niskich temperatur, co nie służy dobrze urządzeniom elektronicznym;
 • nie pozwalają na współpracę z akumulatorami litowo-jonowymi;
 • nie pozwalają na rozbudowę o system magazynowania energii.

Zalety klasycznych falowników:

 • inwerter fotowoltaiczny jest urządzeniem stosunkowo tanim i prostym w obsłudze
 • dzięki swojemu umieszczeniu (najczęściej w domu) jest łatwy do konserwacji i naprawy
 • twymiana inwertera solarnego na urządzenie innej marki nie jest kłopotliwe

Wady klasycznych falowników

 • moc wyjściowa instalacji z inwerterem centralnym zależy od najsłabszego ogniwa - panelu, który działa najgorzej;
 • nie nadaje się do instalacji z panelami położonymi na dachu z okresowym zacienieniem;
 • centralny falownik znacznie utrudnia rozbudowę instalacji fotowoltaicznej;
 • ograniczają nas pod względem minimalnej mocy instalacji fotowoltaicznej oraz falownika.

Zalety optymalizatorów mocy fotowoltaicznych

 • najważniejszą zaletą optymalizatorów fotowoltaicznych jest możliwość pobierania maksymalnej mocy z każdego panela fotowoltaicznego
 • doskonale radzą sobie w trudniejszych warunkach - niezależnie od zacienienia dachu i położenia
 • świetnie sprawdzają się także w gorszych warunkach atmosferycznych
 • cena optymalizatorów mocy jest niższa od mikroinwerterów solarnych

Optymalizatory mocy - kiedy zainwestować w to rozwiązanie?

Optymalizatory mocy modułów PV są opcją godną rozważenia. Rozwiązanie to świetnie współgra z systemami zasilania awaryjnego. Wszystko to dzięki akumulatorom, które ładowane są prądem stałym. Dlatego właśnie można bezstratnie podłączyć je do paneli fotowoltaicznych zoptymalizowanych pod względem mocy. Instalacja PV z optymalizatorem mocy polecana jest dla domów, które wyposażone są w zasilanie awaryjne off-grid, a także tych działających w systemie on-grid, ale z panelami ułożonymi na dachu okresowo zacienionym lub połaciach ustawionych pod różnymi kątami.

Niezależnie od tego, czy postawisz na optymalizator mocy, mikroinwerter solarny, czy klasyczny falownik - kluczowa jest analiza i podpowiedzi specjalistów, którzy mają doświadczenie w budowaniu instalacji fotowoltaicznych. Przygotowana przez nich indywidualna prognoza uzysku energii, żywotności urządzeń i opłacalności inwestycji pozwoli ci w pełni świadomie podjąć najlepszą decyzję zakupową.  - napisz do nas!

Skorzystaj z usług profesjonalistów z kilkunastoletnim doświadczeniem na rynku OZE

Napisz do nas