Montaż instalacji fotowoltaicznej - jak się przygotować?

, Tadeusz Zieliński

Podjęcie decyzji o zakupie i montażu instalacji fotowoltaicznej dla naszego domu, firmy lub gospodarstwa rolnego, poprzedzone jest często wieloma pytaniami, związanymi przede wszystkim w wyborem właściwego wykonawcy oraz czynnikami, które mogą mieć wpływ na końcową cenę fotowoltaiki. Sprawdź co powinieneś wiedzieć przed podjęciem decyzji o zakupie własnej instalacji fotowoltaicznej. Sprawdź jak się przygotować do montażu instalacji fotowoltaicznej!

Montaż Instalacji fotowoltaicznej - jak się przygotować? Monaż instalacji PV na dachu pokrytym blachodachówką

Czy mój dom znajduje się w miejscu optymalnym dla instalacji fotowoltaicznej?

W kwestii miejsca najważniejsze jest to, czy w pobliżu nie znajdują się żadne obiekty, które mogą rzucać cień na moduły fotowoltaiczne: wysokie drzewa, kominy, inne budynki itp. Jeżeli w bliskiej okolicy występują np. wysokie drzewa, to warto sprawdzić w jakich godzinach w ciągu dnia rzucają one cień na dach naszego budynku, na którym ma zostać umieszczona instalacja fotowoltaiczna. W przypadku instalacji na gruncie nie jest to, aż takim problemem, gdyż w większości przypadków jest większa dowolność umiejscowienia modułów. Zebrane dane należy przekazać specjalistom od fotowoltaiki, którzy dobiorą odpowiednie komponenty oraz zaprojektują instalację w taki sposób, aby zoptymalizować jej działanie w miejscu narażonym na zacienienia. W takiej sytuacji można zastosować optymalizatory, które dzięki swojemu przeznaczeniu, są w stanie znacząco poprawić uzyski energii instalacji narażonej na zacienienia.

Jakie jest zużycie energii elektrycznej w moim domu/firmie?

Najlepszym rozwiązaniem jest przeanalizowanie faktur od sprzedawcy za dostarczanie energii elektrycznej. W przypadku nowego budynku, należałoby oszacować planowane zużycie na podstawie wszystkich urządzeń elektrycznych, z będą korzystać domownicy.
Średnie zużycie w domu jednorodzinnym waha się w przedziale od 3000 do 6000 kWh rocznie, pod warunkiem, że w domu nie ma ogrzewania elektrycznego.

W związku z tym, że instalacja fotowoltaiczna jest uzależniona od umiejscowienia, gdzie zazwyczaj jest to dach budynku, to nie zawsze pozostawia możliwość jej rozbudowy, a tym samym zwiększenia zasobności dostarczanej energii i choć jest to niekiedy możliwe, to zazwyczaj bardzo kosztowne. Dlatego warto przeprowadzić analizę na podstawie kilku lat wstecz, co pozwoli stwierdzić, czy nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną jest stałe, maleje czy może rośnie, a jeżeli tak, to w jakim tempie.

Jaki powinien być kąt nachylenia dachu pod panele fotowoltaiczne?

Zainstalowane panele fotowoltaiczne na połaci dachu, powinny być skierowane w stronę południa pod kątem od 15 do 45 stopni, co wiąże się z optymalną ich ekspozycją na promienie słoneczne, a tym samym max. ilość energii elektrycznej. Przyjmuje się, że optymalny kąt nachylenia dachu pod panele fotowoltaiczne wynosi 30 – 35 stopni w warunkach panujących w Polsce. Nie wyklucza to jednak montażu na dachach pod innym kątem, gdyż wpływ na uzyski energii generowanej z takiej instalacji będzie wynosił jedynie kilka procent.

Warto wiedzieć, że jeżeli panele fotowoltaiczne nie będą skierowane w stronę południa, a ich odchylenie nie będzie większe niż 45 stopni, to strata w uzyskach nie będzie większa niż 10%. Natomiast jeżeli odchylenie będzie większe lub moduły fotowoltaiczne zostaną skierowane na wschód czy zachód, to strata może wynieść aż 15-25%.

Cena montażu instalacji fotowoltaicznej będzie zależna od rodzaju poszycia i pokrycia dachu, na którym mają być zainstalowane panele fotowoltaiczne. Montaż znacząco nie wpłynie na cenę, natomiast elementy konstrukcyjne już tak, np. dach płaski będzie wymagał zastosowania większej ilości elementów konstrukcyjnych, na których zostaną umieszczone moduły fotowoltaiczne pod odpowiednim nachyleniem. Taka konstrukcja będzie również wymagała specjalnego sposobu montażu, gdyż panele tworzą dużą powierzchnię płaską, która musi być odporna m.in. na silne podmuchy wiatru.

Ile paneli fotowoltaicznych zmieści się na moim dachu?

Znając już nasze roczne zużycie oraz większość aspektów wpływających na optymalne działania instalacji fotowoltaicznej na naszym dachu, należy przeanalizować, ile modułów fizycznie zmieści się na naszym dachu. Od ilości zainstalowanych modułów zależy ostateczna wielkość naszej instalacji.

Bardzo ciężko jest samodzielnie oszacować ilość modułów, która zmieści się na naszym dachu oraz rozplanować optymalne rozmieszczenie. Tym zadaniem zajmują się wykwalifikowani projektanci instalacji fotowoltaicznych, którzy poprzez specjalistyczne programy, doświadczenie oraz wiedzę, są w stanie zaplanować całą instalację „od a do z” oraz przewidzieć większość problemów, które mogą stać na przeszkodzie montażu instalacji.

Oczywiście można samemu wstępnie oszacować, ile modułów może zostać zamontowanych na naszym dachu, niemniej jednak nie jest to proste zadanie. Poza samą powierzchnią dachu, musimy dokładnie oszacować, gdzie moduły nie będą narażone na zacienie; w jaki sposób powinny zostać umiejscowione moduły, aby uzyskać maksymalną ekspozycję na słońce; w których miejscach znajdują się okna dachowe i jakie mają wymiary; czy na dachu znajdują się kominki wentylacyjne, które uniemożliwiają montaż modułów w miejscu, w którym się znajdują oraz wiele innych aspektów, które ciężko przewidzieć samodzielnie.

Sprawdź Jak się przygotować do montażu instalacji fotowoltaicznej. Instalator Biomaru w akcji
Instalator Biomaru podczas montażu

W jaki sposób mogę ocenić stan dachu, czy nadaje się do montażu instalacji?

Wymiary jednego modułu fotowoltaicznego wynoszą średnio 1,7 x 1 m. Zakładając więc, że moc jednego modułu wynosi 320 Wp, to instalacja o mocy ok. 5 kWp będzie wymagała powierzchni montażowej o wielkości ok. 25 m2.

Ważnym jest, aby najpierw oszacować, jak dużym obciążeniem dla naszego dachu, będzie instalacja fotowoltaiczna. Jeden moduł fotowoltaiczny waży ok. 20 kg, więc zakładając, że zamierzamy zamontować na skośnym dachu instalację o mocy 5 kWp, to waga całej instalacji wraz z konstrukcją będzie wynosić ok. 350 kg rozłożonej na powierzchni 25 m2. Oczywiście to tylko wartości przykładowe, gdyż każdy dach jest inny i każda instalacja wymaga indywidualnego montażu.

Czy nasz dach wytrzyma takie obciążenie? Jeżeli nie jesteśmy w stanie tego stwierdzić sami, to najlepiej zaufać specjalistom, którzy samodzielnie ocenią całościowy stan dachu i stwierdzą zdolność do montażu danej instalacji fotowoltaicznej, lub zalecą wykonanie wcześniejszych prac przygotowawczych w celu zwiększenia wytrzymałości dachu.

Najważniejsze elementy oceny dachu pod kątem montażu instalacji fotowoltaicznej, to konstrukcja (szkielet) oraz poszycie, gdyż te dwa elementy mają największy wpływ na różnorodność montaży własnych elektrowni słonecznych.

Gdzie powinien zostać zainstalowany inwerter?

Jak najbliżej zamontowanych modułów… otóż niekoniecznie, gdyż równie ważna jest odległość od głównej rozdzielni budynku, do której inwerter musi być wpięty. W związku z tym ważny jest kompromis, pomiędzy tymi dwoma wymaganiami, ale mając również na uwadze, że inwerter jest urządzeniem elektrycznym i nie powinien być montowany w miejscach narażonych na wilgoć, wysokie temperatury (poddasze, niewentylowane pomieszczenia) czy zapylenia. Z reguły najlepszym miejscem okazuje się być garaż, piwnica lub pomieszczenie techniczne. Falownik jest urządzeniem pracującym dosyć cicho, ale stale, więc zbyt bliskie położenie z np. sypialnią, może powodować dyskomfort w postaci słyszalnego szumu.
 
O ile działanie instalacji fotowoltaiczne jest bezobsługowe, to przygotowanie naszego budynku czy gruntu pod jej montaż, jest trudnym zadaniem, nie mając specjalistycznej pomocy, nie mówiąc już o samym montażu i podłączeniu. Na szczęście większość profesjonalnych firm w zakresie dostarczania kompleksowych usług fotowotalicznych, posiada własne ekipy monterskie, własnych projektantów oraz szereg specjalistów ze sporym doświadczeniem, którzy nie będą mieć problemów, aby w pełni dopasować optymalne rozwiązania dla naszych wymagań.
 

Potrzebujesz pomocy z doborem fotowoltaiki? Skontaktuj się z nami - chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!