Ile kosztuje fotowoltaika? Dlaczego warto się zdecydować?

Kiedy warto zdecydować się na instalację fotowoltaiczną w domu? Jak działają ogniwa fotowoltaiczne i czym różnią się od paneli solarnych? Ile kosztuje fotowoltaika? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Ile kosztuje fotowoltaika - linia domów z instalacją PVKilka domów obok siebie z zamontowanymi modułami fotowoltaicznymi - sąsiedzi w Żukowie

Dlaczego warto zdecydować się na instalację fotowoltaiczną?

Coraz częstszym widokiem są dachy domów pokryte równo ułożonymi, prostokątnymi modułami fotowoltaicznymi. Skierowane ku słońcu moduły fotowoltaiczne można ujrzeć także na coraz liczniejszych farmach produkujących energię odnawialną ze światła słonecznego. Dlaczego obserwujemy wzmożone zainteresowanie fotowoltaiką? 

Opłacalność

Kluczowym argumentem inwestycyjnym jest zawsze opłacalność. Współczesne gospodarstwa domowe mają coraz większe zapotrzebowanie na energię elektryczną, co wynika z podniesienia komfortu życia czy rezygnacji z paliw kopalnych. W nowoczesnych domach bardzo często zamienia się kocioł węglowy na ogrzewanie elektryczne (np. pompę ciepła lub kocioł indukcyjny), kuchenkę gazową zastępuje płyta grzewcza, a to tylko początek ekologicznych zmian.

Ekologia

Rozwój odnawialnych źródeł energii to jeden z najważniejszych elementów przeciwdziałania katastrofie klimatycznej. Oparcie infrastruktury o paliwa kopalne i nadprodukcja dwutlenku węgla to główne przyczyny zmian klimatycznych. Popularyzacja domowych instalacji fotowoltaicznych ma jeszcze większe znaczenie w skali lokalnej. Dzięki rezygnacji z kotłów węglowych można wyraźnie ograniczyć tzw. niską emisję, czyli główny powód powstawania smogu. Powietrze w Polsce należy do jednego z najgorszych w Europie, a polskie miasta od lat brylują w rankingach najbardziej zanieczyszczonych miejsc.

Komfort

Mając na uwadze zmiany klimatyczne inwestorzy zamieniają samochód z silnikiem spalinowym na auto elektryczne i często korzystają z innych środków transportu zasilanych prądem, np. roweru elektrycznego lub elektrycznej hulajnogi. Warto uwzględnić także urządzenia podnoszące komfort życia, np. klimatyzację, inteligentne sterowanie domem oraz systemy rekuperacyjne. Wszystkie te rzeczy wymagają energii elektrycznej, dlatego samodzielne wytwarzanie odnawialnej energii elektrycznej może wyraźnie przyczynić się do oszczędności na rachunkach za prąd.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Panele fotowoltaiczne bardzo często mylone są z panelami solarnymi, jednak to zupełnie inna technologia. Popularne „solary” nie wytwarzają prądu, a jedynie ogrzewają wodę użytkową. Podgrzewany przez promienie słońca glikol propylenowy krąży w kolektorach solarnych i oddaje ciepło wodzie. Jest to stosunkowo prosta i skuteczna konstrukcja, jednak służy jedynie do ogrzania wody w podgrzewaczu wody użytkowej.

Zasada działania modułów fotowoltaicznych jest zgoła odmienna (choć również wykorzystują promieniowanie słoneczne, zamieniając je w energię elektryczną). Prąd wytwarzany jest w ogniwach fotowoltaicznych wykonanych z płytek krzemowych, na które padają fotony (jednostki światła). Jednostki światła pochłaniane są przez krzem, co wzmaga ruch elektronów, czyli przepływ prądu elektrycznego.

W modułach fotowoltaicznych produkowany jest prąd stały, więc do wykorzystania energii w klasycznej instalacji domowej konieczne jest zastosowania inwertera (falownika) zmieniającego prąd stały na zmienny – taki, jaki mamy w gniazdkach. To oczywiście bardzo uproszczony schemat, ale pozwala zrozumieć zasadę działania paneli fotowoltaicznych.

Czym są OZE?Schemat działania instalacji fotowoltaicznej

Instalacja fotowoltaiczna – na gruncie czy na dachu?

Aby instalacja fotowoltaiczna osiągnęła pełną sprawność, panele powinny być skierowane w stronę południową. Optymalny kąt, pod którym powinny się znajdować, to ok. 30-35 stopni. Na dachach płaskich montuje się moduły fotowoltaiczne pod kątem 15-20 stopni i wynika to z oddziaływania wiatru. Oczywiście skierowanie paneli delikatnie na zachód lub wschód nie sprawi, że przestaną działać, jednak uzyskamy mniej energii niż wynikałoby to z maksymalnej mocy instalacji wyrażonej w kWp (kilowaty generowane w idealnych warunkach).

Instalacja fotowoltaiczna na dachu kopertowym
Wykorzystanie powierzchni dachu kopertowego z oknami dachowymi do instalacji fotowoltaicznej

W ocenie miejsca na moduły fotowoltaiczne trzeba wziąć pod uwagę także inne kwestie. Dach domu nie może być zacieniony innymi budynkami, drzewami czy elementami konstrukcji, np. lukarnami czy kominami. Nawet kilkuprocentowe zacienienie może w dużym stopniu ograniczyć sprawność całego systemu fotowoltaicznego. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę zanieczyszczenia osiadające na powierzchni modułu, np. piach czy kurz. Nie trzeba jednak martwić się śniegiem. Powierzchnia modułów ma dodatnią temperaturę, co oznacza, że śnieg samoczynnie stopnieje i spłynie.

W wielu przypadkach zamontowanie odpowiedniej liczby modułów fotowoltaicznych na dachu nie jest możliwe. Dach wielospadowy lub usytuowany w niekorzystny sposób może nie zapewnić optymalnej powierzchni do montażu. Innym powodem rezygnacji z fotowoltaiki montowanej na dachu może być wpływ na estetykę budynku. Co zrobić w takim przypadku?

Instalacja-fotowoltaiczna z montażem na gruncie
Instalacja fotowoltaiczna montowana na gruncie

Jeśli mamy do dyspozycji nieużywaną działkę, można zdecydować się na montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie. Daje to pełną dowolność w ustawieniu konstrukcji i np. ułatwia czyszczenie. Dodatkowo moduły zamontowane przy gruncie są lepiej wentylowane, zatem mają większą skuteczność, zwłaszcza latem. Trzeba jednak liczyć się z wyższym kosztem instalacji wynikającym z konieczności zastosowania dodatkowych konstrukcji. Alternatywą dla montażu na gruncie jest instalacja zamontowana na innym budynku, np. dachu garażu lub na stelażach ściennych. To ostatnie rozwiązanie jest jednak mało popularne ze względu na mniejszą efektywność.

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Co zrobić, jeśli instalacja wytwarza więcej energii niż jesteśmy w stanie zużyć? Takie nadwyżki zdarzają się zwłaszcza latem, bowiem panele fotowoltaiczne produkują najwięcej energii latem i wiosną, czyli podczas słonecznych miesięcy, na które przypada około 80% całkowitego uzysku. Dodatkowo mamy wówczas dłuższe dni, co sprzyja pochłanianiu promieniowania słonecznego i produkcji prądu.

Co zrobić z nadwyżką wytworzonej energii? Jednym ze sposobów jest jej magazynowanie w akumulatorach. Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii ma wiele zalet. Przede wszystkim stanowi niezawodne zasilanie awaryjne na wypadek czasowych przerw w dostawie prądu. Wysokowydajne akumulatory żelowe pozwalają także korzystać z wyprodukowanej energii nocą lub w czasie pochmurnych dni. Nadwyżki energii można wykorzystać do naładowania samochodu elektrycznego lub innych urządzeń elektrycznych.

schemat-fotowoltaika-z-magazynem-energii

Schemat działania instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii

Dużo popularniejszym sposobem na zagospodarowanie nadwyżek wyprodukowanego prądu jest jednak oddanie ich do sieci elektrycznej. Aby było to możliwe, konieczna jest zmiana licznika elektrycznego na dwukierunkowy. Licznik ten zlicza nie tylko wykorzystany prąd, ale i wyprodukowany, skierowany do sieci. Użytkownik przestaje być wówczas konsumentem, a staje się prosumentem. Oddaną energię można wykorzystać później, w momencie większego zapotrzebowania na prąd.

Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że dystrybutor energii elektrycznej pobiera prowizję w wysokości 20% dla instalacji do 10,0 kWp i 30% dla instalacji 10,01-50 kWp. Oznacza to, że można wykorzystać za darmo 80% energii udostępnionej wcześniej do sieci. Niektórzy operatory zaznaczają także, że energia może być zużyta maksymalnie w ciągu roku od momentu wyprodukowania.

Więcej o magazynach energii znajdziesz - Tutaj!

Ile kosztuje założenie fotowoltaiki?

Liczba modułów oraz moc układu zależy od rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną, bo zapotrzebowanie energetyczne budynku to jest energia potrzebna na jego ogrzanie i ciepłą wodę użytkową. Zazwyczaj do zaspokojenia potrzeb w energię elektryczną gospodarstwa domowego potrzeba od ok. 15 do 50 paneli w zależności od ich mocy. Tu należy uwzględnić wiele czynników, np. rodzaj ogrzewania, zasilanie klimatyzacji, nasłonecznienie na danym terenie czy plany ładowania samochodu elektrycznego. W Polsce z 1 kWp instalacji można uzyskać od ok. 900 do 1200 kWh energii rocznie. Dokładne zapotrzebowanie na prąd poznasz po wykonaniu bezpłatnego audytu w firmie trudniącej się montażem instalacji fotowoltaicznej.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna? Przeciętny koszt waha się od ok. 4 do 7 tys. zł brutto za 1 kWp w zależności od mocy instalacji. Im większa moc instalacji, tym koszt za 1 kWp jest mniejszy. W cenę wliczone są nie tylko moduły fotowoltaiczne, ale i falownik, konstrukcja pod moduły, zabezpieczenia AC oraz DC, montaż, audyt oraz podatek 8% VAT.

Bardziej konkretne wyliczenia można uzyskać po przeanalizowaniu zużycia prądu za poprzedni rok. Koszt zakupu fotowoltaiki zależny jest także od miasta i jakości podzespołów. Wykonanie podstawowej instalacji o mocy 3 kW opartej na falowniku 3-fazowym może kosztować od ok. 14 do 21 tys. zł, w zależności od klasy zestawu. Do ceny instalacji należy doliczyć koszty pomiarów elektrycznych, które profilaktycznie powinno się wykonywać co 5 lat.

Zamów darmową wycenę instalacji fotowoltaicznej dopasowaną indywidulanie do Twoich potrzeb. Sprawdź koszt instalacji fotowoltaicznej

Finansowanie instalacji fotowoltaicznej – jak ubiegać się o dotację?

O pomoc w finansowaniu instalacji fotowoltaicznej warto zwrócić się do firmy instalującej panele i podzespoły. Dzięki współpracy przedsiębiorstw z bankami można uzyskać niskooprocentowany kredyt na instalację fotowoltaiczną, leasing operacyjny lub pożyczkę. W ten sposób można sfinansować nawet całość wydatków na panele fotowoltaiczne, instalację fotowoltaiczną z magazynem energii, pompy ciepła czy rekuperatory.

Dodatkowo inwestor może ubiegać się o dofinansowanie z programu „Mój Prąd”, którego budżet w 2020 roku wyniósł 1,1 miliarda złotych. Według zapowiedzi Ministra Klimatu i Środowiska program dofinansowań do fotowoltaiki będzie kontynuowany w 2021 roku.

Warunki programu Mój Prąd 2.0:

    Warunki podamy po opublikowaniu szczegółów na rządowej stronie mojprad.gov.pl

Podsumowanie

Decyzja o założeniu instalacji fotowoltaicznej nie powinna być pochopna i powinna być poprzedzony szczegółowymi pomiarami. Najlepiej zlecić je doświadczonej firmie, funkcjonującej w branży odnawialnych źródeł energii od wielu lat.

Wybór najtańszej oferty może skutkować złym dobraniem mocy modułów, nieprawidłowym wykonaniem instalacji czy niedostateczną opieką serwisową. Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje instalacja dopasowana do Twojego domu, skontaktuj się ze specjalistami OZE Biomar.