Inwestowanie w fotowoltaikę - Fotowoltaika w biznesie

Coraz większy popyt na energię elektryczną w Polsce oraz wzrost jej cen sprawia, że przedsiębiorcy stoją przed wyzwaniem, jakim są rosnące koszty funkcjonowania firmy. Dobrym pomysłem na ich zmniejszenie jest niezależność energetyczna i zmiana dostawcy energii na instalację własnej elektrowni słonecznej z magazynem energii, które skutecznie zredukują koszty przedsiębiorstwa.

Fotowoltaika dla twojej firmy - co powinieneś wiedzieć

Jakie są korzyści inwestowania w fotowolaikę?

Coraz więcej przedsiębiorców działających w różnych branżach decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej w firmie. Jest to bardzo dobra inwestycja, która zwróci się w 100% w dość krótkim czasie. Nic więc dziwnego w tym, że fotowoltaika w biznesie wykazuje z miesiąca na miesiąc znaczny wzrost popularności.

Korzyści płynących z zakupu instalacji fotowoltaicznych dla firm jest wiele. Jednymi z ważniejszych jest znaczące zmniejszenie kosztów energii elektrycznej i uniezależnienie się także od ciągle rosnących cen prądu. Zeroemisyjna i odnawialna energia ze słońca przyczynia się do poprawy stanu powietrza a w efekcie: ochrony środowiska.

Nie ma nic ważniejszego niż miejsce, w którym żyjemy. Troska o planetę to sprawa rządów, wielkich i małych firm oraz każdego z nas. Dlatego przedsiębiorstwa inwestujące w fotowoltaikę, przez redukcję zanieczyszczenia i postawienie akcentu na ekologię, jawią się klientom jako innowacyjne i odpowiedzialne – firmy, z którymi warto współpracować.

Duża instalacja PV naziemna dla firmy

Fotowoltaika dla przedsiębiorstwa - informacje ogólne

Instytut Energii Odnawialnej uważa, że ceny prądu w roku 2043 będą wyższe aż o kilkadziesiąt procent. Tak naprawdę bardzo trudno jest znaleźć minusy posiadania fotowoltaiki w swoim przedsiębiorstwie. Co prawda najpierw trzeba zainwestować, lecz w niedługim czasie wszystkie zainwestowane pieniądze nam się zwrócą.

Zamontowanie paneli PV na dachu lub gruncie należącym do firmy pozwala na generowanie prądu dzięki efektowi fotowoltaicznemu, w wyniku którego energia słoneczna zamienia się w prąd stały. Ten prąd stały natomiast przekształca się w prąd zmienny. Można z niego korzystać w całej firmie i cieszyć się niskimi kosztami prądu.

Dzięki magazynowaniu energii (net metering), nadwyżki prądu w firmie zostaną zmagazynowane w zakładzie energetycznym i możliwe do wykorzystania w ciągu 365 dni. Dzięki temu, że prąd został stworzony przez energię słoneczną, jego użytkowanie kosztuje jedynie tyle, ile wynoszą opłaty abonamentowe w zakładzie energetycznym, natomiast sama energia nie kosztuje nic.

Instalacja na dachu zamontowana dla firmy

Fotowoltaika dobrym pomysłem dla każdej firmy

Szybki zwrot z inwestycji w fotowoltaikę, niezależność energetyczna, minimalne rachunki za energię elektryczną oraz amortyzacja - to główne benefity wynikające z inwestycji we własną, firmową elektrownię słoneczną. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Jeżeli jesteśmy zainteresowani fotowoltaiką dla firmy, ale nie dysponujemy środkami, możemy skorzystać z wygodnego leasingu na instalację PV. Dzięki takiej formie finansowania, inwestycja może być spłacana z bieżącej produkcji energii, bez angażowania wkładu własnego, co oznacza wymierne korzyści finansowe już od pierwszych miesięcy działania naszych paneli i inwertera.

Kolejnym aspektem jest gwarantowana niezawodność i produktywność instalacji fotowoltaicznej. Producenci wysokiej jakości komponentów oferują nawet 25 lat gwarancji na ich wydajność ogniw, 12 lat gwarancji produktowej na wady i usterki paneli fotowoltaicznych a także 10 lat bezpłatnej gwarancji na falownik – z możliwością przedłużenia.

<pKorzyści dla firm płynące z fotowoltaiki

Dotacje na fotowoltaikę dla przedsiębiorstw

Programy klimatyczne mają być realnym wsparciem finansowym instytucji zainteresowanych inwestycją w OZE. Opracowane przez rząd przy współpracy z UE oraz jednostkami samorządowymi dotyczą zarówno bezzwrotnego dofinansowania, pożyczek, kredytów oraz poręczeń. Najwięcej informacji o dotacjach znajdziemy na stronach Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Beneficjentami dotacji do OZE mogą być jednostki samorządu terytorialnego, szpitale, podmioty medyczne, spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe, domy opieki społecznej, instytucje kultury, uczelnie i instytuty badawcze, instytucje gospodarki budżetowej i państwowe jednostki budżetowe, spółki cywilne, spółki prawa handlowego, spółki wodne czy osoby prawne.

W 2021 r. przedsiębiorcy mogą korzystać m.in. z pożyczki lub dotacji w ramach programu „Energia Plus”, którego celem jest „zmniejszenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko, w tym poprawa jakości powietrza, poprzez wsparcie przedsięwzięć inwestycyjnych”. Nabór wniosków trwa do 17 grudnia 2021 r. lub do wyczerpania alokacji środków.1

Warto podkreślić, że nawet bez dotacji inwestycja w fotowoltaike w firmie jest opłacalna.