Fakty i mity na temat fotowoltaiki w Polsce

Fotowoltaika cieszy się w Polsce rosnącym zainteresowaniem. Coraz więcej osób poszukuje realnych sposobów na zaoszczędzenie gotówki. Panele fotowoltaiczne umożliwiają domową produkcję energii. Prąd wyprodukowany w ten sposób jest praktycznie darmowy (płacimy opłatę za dystrybucję), co zmniejsza rachunki np. za korzystanie ze sprzętu elektrycznego. Poniżej umieszczono fakty oraz mity na temat opisywanego systemu. Z pewnością zamieszczone poniżej informację rozwieją wszelkie wątpliwości.

Umieszczenie paneli na dachu kopertowym

Umieszczenie paneli fotowoltaicznych na dachu kopertowym

Mit:Panele fotowoltaiczne są dla bogatych

Wiele osób twierdzi, że fotowoltaika kosztuje majątek. Okazuje się jednak, że ten system wytwarzania energii jest dostępny niemal dla każdego, kto jest właścicielem lub współwłaścicielem domu lub gruntu. Niskooprocentowany kredyt pozwala na sfinansowanie inwestycji nawet w 100% bez angażowania własnych oszczędności. A dotacje umożliwiają zwrot kosztów. Należy wspomnieć, że żywotność instalacji jest bardzo wysoka. Koszt inwestycji zwraca się po około 8-10 latach.

FAKT: Koszty pozyskania energii słonecznej są coraz niższe

Przez 10 lat ceny fotowoltaiki w Polsce spadły aż o 80%.1 W przeciwieństwie do cen energii elektrycznej, które stale rosną, fotowoltaika jest obecnie jedną z najoszczędniejszych metod na pozyskiwanie energii elektrycznej

Koszty paneli fotowoltaicznych stale spadają

Koszty paneli i instalacji PV stale spadają

FAKT: Instalacja fotowoltaiczna może pokryć praktycznie pełne zapotrzebowanie na prąd.

Bardzo ważne jest, by instalacja była zaprojektowana w oparciu o rzeczywiste wymagania użytkowników. Jeśli moc paneli fotowoltaicznych zostanie właściwie dobrana, to nie ma konieczności korzystania z tradycyjnych źródeł energii, poza utrzymaniem sieci, w której to magazynowane są nadwyżki energii pozyskiwanej z OZE. Oczywiście jest to kwestia bardzo indywidualna – ważne, by przed realizacją przedsięwzięcia skorzystać z usług doświadczonych specjalistów.

MIT: Instalacja fotowoltaiki to mnóstwo formalności

Formalności przy instalacji fotowoltaicznej

 

W przypadku mikroinstalacji fotowoltaicznych (poniżej 50 kWh) nie ma konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Nie ma też potrzeby zgłoszenia instalacji w urzędzie. Nie ma znaczenia, czy fotowoltaika zostanie zamontowana na gruncie czy też na dachu. Ponadto fachowa firma, która montuje fotowoltaikę, dokumentację i formalności realizuje w imieniu Klienta. A to znaczy, że nie trzeba się martwić o przyłączenie do sieci czy obsługę dofinansowania.

MIT: Panele fotowoltaiczne nie działają w pochmurny dzień

Działanie fotowoltaiki w pochmurny dzień

Pogoda w Polsce jest uznawana za optymalną dla instalacji fotowoltaicznych. Najkorzystniej, gdy dzień jest słoneczny, a temperatura powietrza umiarkowana. Nie oznacza to jednak, że w pochmurny dzień pozostaniemy bez energii słonecznej. Brak dostatecznego naświetlenia obniża sprawność systemu średnio o 20%, zatem: spadek wydajności w pochmurny dzień jest, ale nigdy nie spada do zera.

MIT: Energia produkowana jest w nocy

Energia z fotowoltaiki w nocy

Energia słoneczna wytwarzana jest jedynie w ciągu dnia. W nocy nie występuje dostateczne naświetlenie. Oczywiście nie oznacza to, że pozostaniemy bez domowej energii – możemy korzystać z tego, co zostało zmagazynowane w ciągu dnia. Zapewnia to wysoką swobodę eksploatacji.

FAKT: Energia słoneczna może być magazynowana w sieci

Nadwyżka energii może być magazynowana w sieci Zakładu Energetycznego przez rok. Należy dodać, że wspomniana instytucja może wykorzystać część energii. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami przedsiębiorstwa także mogą magazynować energię w sieci. Wcześniej taką możliwość mieli jedynie klienci indywidualni.

MIT: System fotowoltaiczny wytwarza toksyny

Fotowoltaika - szkodliwość dla zdrowia

Pozyskiwanie energii słonecznej nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia. Nie trzeba więc obawiać się toksyn, czy też szkodliwych oparów. Jest to rozwiązanie przyjazne środowisku naturalnemu. Instalacja fotowoltaiczna może zostać zamontowana w wielu różnych obszarach, co zwiększa jej uniwersalność. Coraz częściej fotowoltaika instalowana jest na wysypiskach śmieci, czy też obszarach pokopalnianych.

MIT: Obsługa fotowoltaiki jest skomplikowana i kosztowna

Obsługa fotowoltaiki

Panele fotowoltaiczne są bezobsługowe. Nie trzeba więc obawiać się trudności w sterowaniu. Zgodnie z zaleceniami producentów panele fotowoltaiczne powinny być czyszczone średnio raz do roku. Zdecydowana większość osób nie myje ich powierzchni ze względu na usytuowanie. Dostęp jest znacznie utrudniony. Plusem jest fakt, że panele są częściowo oczyszczane przez deszcz. Należy mieć świadomość, że gruba warstwa zanieczyszczeń może obniżyć sprawność systemu (o około 5%). Nie należy więc rezygnować z konserwacji – jej koszt nie jest jednak wysoki. Dobrze jest skorzystać z usług świadczonych przez fachowców.

MIT: Panele słoneczne stanowią duże obciążenie dla dachu

Każda instalacja musi zostać zaprojektowana indywidualnie. Na przykład dachu nie mogą zostać zamontowane panele, które stanowiłyby zagrożenie dla konstrukcji. Taki system nie spełniałby rygorystycznych norm, których musi przestrzegać wykonawca. Obciążenie jest zawsze dopasowane do budynku, tak by nie stanowiło zagrożenia. Wiele osób obawia się, że panele fotowoltaiczne uszkadzają powierzchnię dachu, a tym samym doprowadzają do przeciekania. Jeżeli skorzystamy z usług firmy, która nie ma doświadczenia w fotowoltaice, to rzeczywiście konsekwencje montażu instalacji na dachu mogą być przykre. Dlatego warto skorzystać z doświadczenia wykwalifikowanych specjalistów, którzy wiedzą, jak zaprojektować, zaplanować i zamontować bezproblemowo instalację fotowoltaiczną.

FAKT: Paneli fotowoltaicznych nie można zdemontować

Samemu. Demontaż paneli jest oczywiście możliwy, ale wyłącznie przeprowadzony przez wykwalifikowanych specjalistów. Samodzielna próba demontażu paneli fotowoltaicznych może grozić upadkiem z dachu, porażeniem, uszkodzeniem instalacji, a nawet pożarem. Żywotność paneli fotowoltaicznych może wynosić nawet 25-30 lat. Oczywistym jest, że przez ten okres może zajść konieczność konserwacji dachu.

FAKT: Panele fotowoltaiczne są bezpieczne w użytkowaniu

Panele fotowoltaiczne są bezpieczne

Biorąc pod uwagę, że instalacja fotowoltaiczna jest praktycznie bezobsługowa, to można stwierdzić jej wysoki poziom bezpieczeństwa w użytkowaniu. Natomiast nie można lekceważyć tego, że jest to instalacja elektryczna, w której znajduje się wysokie napięcie. W związku z tym, że instalacja fotowoltaiczna bezpośrednio dotyczy naszego bezpieczeństwa, to zawsze należy najpierw skonsultować się z wykwalifikowanymi specjalistami w zakresie montażu fotowoltaiki.

Czytaj więcej o zabezpieczniu PPOŻ instalacji fotowoltaicznej

MIT: Nadwyżkę energii można magazynować wyłącznie w sieci

Nadwyżka energii do sieci

Do magazynowania energii może posłużyć nam również profesjonalny akumulator, w którym możemy magazynować nadwyżkę energii słonecznej (w takiej sytuacji możemy być całkowicie niezależni od Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej). Niestety obecnie w naszym kraju jest to bardzo droga inwestycja.

FAKT: Systemy śledzenia słońca mogą znacząco usprawnić działanie instalacji fotowoltaicznej

Jest to jednak odczuwalne głównie w przypadku, gdy panele znajdują się na dużej powierzchni. Dlatego jest to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorstw czy gospodarstw rolnych. W przypadku instalacji na dachach domów nie ma konieczności ich montażu, a więc nie trzeba obawiać się nadprogramowych kosztów. Brak systemów śledzenia słońca nie wpłynie negatywnie na ilość generowanej energii słonecznej.