KOLEKTORY

SŁONECZNE

WARTO WIEDZIEĆ

Poszukując wyłącznie ekologicznych rozwiązań, pewnie spotkali się Państwo w przeszłości z terminem instalacje fotowoltaiczne (lub po prostu fotowoltaika), a przede wszystkim kolektory słoneczne. Jeśli chcieliby Państwo dowiedzieć jak działają tego rodzaju urządzenia, w jaki sposób można wykorzystać je do ogrzania domu lub obiektu przemysłowego, a także gdzie znajdują zastosowanie, zapraszamy do zapoznania się z zamieszczoną poniżej treścią. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek dodatkowe pytania, zachęcamy do skorzystania z naszego formularza kontaktowego.

JAK TO DZIAŁA?

Energia słoneczna, która dociera do kolektora jest w nim konwertowana na energię cieplną. Niezwykle istotna jest świadomość, że samo słońce stanowi niewyczerpalne i odnawialne źródło czystej, naturalnej energii. Dlatego też coraz chętniej urządzenia pozwalające przetworzyć energię słoneczną na ciepło wykorzystywane są w domach jednorodzinnych, jak również w obiektach rolniczych czy przemysłowych. Dzięki temu możliwe jest wyraźne oszczędzenie na rachunkach za prąd. Warto również zaznaczyć, że kolektory słoneczne różnią się od paneli fotowoltaicznych, tym że nie przemieniają promieni słonecznych w prąd, ale w ciepło służące do ogrzewania budynków.

Działanie tego rodzaju instalacji, niezależnie od jej rodzaju, jest tylko pozornie skomplikowane. Promienie słoneczne są wchłaniane przez znajdujący się w urządzeniu absorber, którego płyta jest podgrzewana. Zwiększa się również temperatura czynnika grzewczego (może to być płyn niezamarzający lub woda), znajdującego się w kolektorze, który przepływa do zasobnika. To właśnie ten czynnik ogrzewa wodę użytkową, oddając jej całe swoje ciepło, po czym wraca do urządzenia już ochłodzony. I cały proces rozpoczyna się ponownie.

>> Instalacja

Urządzenia te mogą być zainstalowane pojedynczo lub w zespole. Warto zadbać, aby kolektory słoneczne były skierowane na południe oraz nie były narażone na cień spowodowany innymi budynkami lub drzewami. Zapewni to ich największą możliwą wydajność. Najczęściej umieszcza się je na dachach lub na innych częściach budynków, mających odpowiednią ekspozycję na światło. Jest to spowodowane nie tylko większą efektywnością tak zamontowanego urządzenia, ale również lepszym zagospodarowaniem przestrzeni - elementy umieszczone na trawie lub wolnostojące zajmują więcej miejsca, niż te zamontowane na dachu budynku.

>> Zastosowanie

  • podgrzewanie wody basenowej i użytkowej,
  • wydajne wsparcie dla systemów centralnego ogrzewania,
  • generowanie ciepła technologicznego,
  • chłodzenie budynków (jeżeli jest zamontowana funkcja AC).

Rodzaje instalacji

Obecnie można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje tego rodzaju instalacji: grawitacyjne i cyrkulacyjne. W instalacji grawitacyjnej zamontowanie zbiornika nad kolektorami słonecznymi sprawi, że ogrzana woda sama będzie odpowiednio przepływać. Oznacza to również, że nie są wymagane żadne dodatkowe elementy urządzenia - to rozwiązanie polecane jest przede wszystkim niewielkim domom, w tym domkom letniskowym.

Dużo większą popularnością cieszy się zastosowanie w instalacji pompy cyrkulacyjnej i automatyki, które zapewnią właściwy przepływ wody w obiegu zamkniętym. Pozwala to lepiej dopasować, gdzie mają zostać zamontowane poszczególne części systemu, w zależności od indywidualnych potrzeb (co nie jest możliwe w wersji grawitacyjnej).

Niezależnie czy instalacja jest cyrkulacyjna, czy grawitacyjna, obie wykorzystują kilka podstawowych elementów. Należy do nich przede wszystkim zasobnik, który odpowiada za zgromadzenie ogrzanej wody, a także grzałka elektryczna (lub kocioł na wybrane paliwo), dbająca o właściwą temperaturę nawet gdy kolektor nie jest w stanie pobrać wystarczającej ilości energii z promieni słonecznych.

Kolektory płaskie

Najczęściej gospodarstwa domowe decydują się na kolektory słoneczne płaskie, ponieważ mogą one spełnić nawet 100% zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. Urządzenie składa się z przymocowanych do płyty cienkich rurek, przez które przepływa czynnik grzewczy. Na nie zostaje nałożona płyta absorbera, a następnie obudowa z szybą z hartowanego szkła. Taka budowa urządzenia zapewnia jak najmniejsze straty ciepła, a przez to znacznie większą wydajność całej instalacji.

Kolektory próżniowo-rurowe

W tego rodzaju urządzeniach wykorzystane zostały, zgodnie ze swoją nazwą, rury próżniowe, w których umieszczono powłokę z absorberem. Może również przez nie przepływać czynnik grzewczy lub zostać umieszczony Heat-pipe - przewód odpowiedzialny za przemianę fazową (skraplanie i parowanie wody). Jest to droższe rozwiązanie, ale zapewniające lepsze działanie nawet podczas dni o dużym zachmurzeniu.

OFERUJEMY

Wysokiej klasy montaż kolektorów słonecznych Klientom z Gdańska, Gdyni i innych miast w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim, a także z pozostałych regionów naszego kraju. To rozwiązania nowoczesne, sprawdzone, niedrogie, przyjazne dla środowiska i pozwalające na osiągnięcie znacznych oszczędności na energii elektrycznej, przy jednoczesnym ograniczeniu emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Każdy producent kolektorów słonecznych z jakim współpracujemy jest liderem w branży instalacji fotowoltaicznych - nie tylko na rynku polskim, ale i światowym!

OZE-BIOMAR Sp. z o.o.

ul. Śląska 35/37
81-310 Gdynia

Oddział Mazowsze

Glina 90
07-320 Małkinia Górna


Oddział Szczecin

Wiosenna 32
70-807 Szczecin

Oddział Kobylnica koło Słupska

Główna 58
76-251 Kobylnica