Wirtualne magazyny energii i złożona przyszłość energetyki

Wojciech Prokop na Green Energy Congress

23 września w Krakowskim ICE odbył się Green Energy Congress. Podczas wydarzenia zaplanowano panel poświęcony odnawialnym źródłom energii w przemyśle. Jedną z prezentacji wygłosił Wojciech Prokop, doradca zarządu OZE Biomar - ekspert związany z branżą energetyczną od przeszło 11 lat.

Wirtualne magazyny energii dla firm prezentacja Wojciecha Prokopa

Fotowoltaika lekarstwem na problemy energetyki

W swoim wystąpieniu Wojciech Prokop na wstępie przybliżył historię OZE Biomar, a także całej grupy kapitałowej Sunrise Energy, do której należy spółka. W kilku słowach przedstawił funkcje i cele każdej z pozostałych spółek tworzących grupę: Enelogic, Sun Farms, Sunvival i OZE Shop. Dało to zgromadzonym obraz tego, jak przekrojowe usługi jesteśmy w stanie zaoferować naszym klientom i to, że współpraca pomiędzy podmiotami pozwala na liczne ułatwienia dla konsumentów.

Przykładowo: osoba posiadająca instalację fotowoltaiczną od OZE Biomar jest w stanie sprzedawać nadwyżki energii za pośrednictwem Enelogic, a z kolei inwestor chcący przy wsparciu Sun Farms zbudować farmę słoneczną jest w stanie liczyć na preferencyjne warunki przy wyborze komponentów i montaż od OZE Biomar.

Druga część prezentacji skupiona była wokół obecnej, coraz trudniejszej sytuacji na rynku energii. Galopujące ceny prądu produkowanego w oparciu o węgiel sprawiają, że koszty prowadzenia biznesu rosną do niespotykanych wcześniej wartości. Sprawy nie polepsza postępująca inflacja, jak również brak perspektyw na obniżki w najbliższej dekadzie, lub nawet kilkunastu latach. Jedynym dostępnym obecnie rozwiązaniem pozwalającym na uchronienie się przed wzrostami cen prądu jest więc inwestycja w ekologiczną energię: czy to bezpośrednio w postaci własnej instalacji fotowoltaicznej zasilającej firmę czy pośrednio: kupując ekologiczny prąd od sprawdzonego dostawcy.

Prezentacja Wojciecha Prokopa na Green Energy Congress

Wirtualne magazyny energii: przyszłość przemysłu i odbiorców indywidualnych?

W ten sposób Wojciech Prokop przeszedł do głównego tematu swojego wystąpienia, jakim było przedstawienie idei magazynów energii dla przemysłu. Jak wyjaśnił, podstawową zasadą działania rozwiązania jest ta, że „magazyny energii gromadzą energię, kiedy jest ona produkowana, np. przez OZE lub też w nocy, kiedy jest tania. A oddają ją w dzień, kiedy jest droga.” Dzięki temu przedsiębiorcy i inwestorzy są w stanie znacznie lepiej zarządzać posiadanymi przez siebie zasobami: sprzedawać je po korzystnej cenie, wykorzystywać w momencie większego zapotrzebowania lub nawet przesyłać na odległość: na przykład z jednego zakładu produkcyjnego do drugiego.

Jak zauważył, „wirtualne magazyny już funkcjonują na zachodzie, w Niemczech wszyscy klienci, którzy budują farmy fotowoltaiczne mogą korzystać z magazynu wirtualnego.”, a kwestia wejścia tego rozwiązania do szerszego użytku to kwestia najbliższych lat.

Co niezwykle istotne, rozwiązanie działające na tej zasadzie sprawdzić może się również w przypadku indywidualnych klientów posiadających przydomowe instalacje – na przykład przy elektromobilności. Dzięki możliwości gromadzenia i przesyłania energii, a także odbioru jej w niemal dowolnym miejscu. Możemy wyobrazić sobie sytuację, w której „mam dom, produkuję energię, w lecie jest bardzo duża nadprodukcja. Odbieram tę energię jadąc samochodem, „tankując” go, płacąc kWh, które mam odłożone w swoim magazynie wirtualnym”.

EKOSYSTEM Biomar

Ekosystem Biomar - Fotowoltaika z magazynem energii

Prezentację zakończyło przedstawienie istniejącego ekosystemu zbudowanego wokół OZE Biomar. Przekrojowe możliwości firmy pozwalają nam oferować różnego rodzaju modele współpracy dla klientów wszelkiego rodzaju: od wielkich przedsiębiorstw po odbiorców indywidualnych. Możliwość łączenia wielu elementów i tworzenia rozwiązań dostosowanych dokładnie do wymagań odbiorcy sprawia, że trzymamy rękę na pulsie i z łatwością możemy odpowiadać na potrzeby dynamicznie zmieniającego się rynku!

Prezentację w całości można obejrzeć pod adresem: https://youtu.be/-etzhDyryes?t=3348