Instalacje fotowoltaiczne na gruncie

Realizacje OZE Biomar

Fotowoltaika na gruncie ma wiele zalet i w niektórych przypadkach jest lepszym rozwiązaniem niż montaż paneli na dachu.
Jeżeli dysponujesz terenem, który możesz przeznaczyć na montaż konstrukcji pod gruntową instalację PV, to warto sprawdzić, czy taka instalacja nie osiągnie wyższej sprawności niż instalacja fotowoltaiczna na dachu budynku.

Fotowoltaika na gruncie - darmowa wycena

Sprawdź, czy w Twoim przypadku warunki pod instalację gruntową nie są lepsze niż montaż na pokryciu dachowym. Czytaj więcej o zaletach montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie. Przejrzyj także nasze najciekawsze realizacje gruntowych instalacji PV.

Sprawność instalacji uzależniona jest w największym stopniu od optymalnej ekspozycji w stronę słońca. Optymalny kąt nachylenia i brak zacienienia łatwiej osiągnąć instalując panele fotowoltaiczne na gruncie. Budynek mieszkalny lub gospodarczy nie zawsze gwarantuje najlepsze możliwe warunki wpływające na sprawność zestawu fotowoltaicznego.

 

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie zalety i wady

+ Łatwiejszy montaż modułów fotowoltaicznych 

+ Łatwiejszy serwis instalacji 

+ Łatwiejsze dbanie o czystość powierzchni paneli: konserwacja

+ Mniejsze ryzyko pożaru 

+ Większa możliwość rozbudowy instalacji 

+ Możliwość wykorzystania modułów dwustronnych i większej produkcji energii

+ Lepsza wentylacja i chłodzenie powierzchni modułów dająca wyższą efektywność latem

- Większy koszt

- Część nasłonecznionej działki przeznaczona jest pod konstrukcję zamiast pod rekreację lub ogród

Wycena instalacji fotowoltaicznej na gruncie

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie - co trzeba wziąć pod uwagę?

Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie, trzeba mieć świadomość tego, że stracimy jakąś przestrzeń działki. Teren powinien być w miarę płaski i niezacieniony. Taką działkę często można wykorzystać do celów rekreacyjnych lub pod nasadzenia ogrodowe.  Inwestor musi sobie odpowiedzieć na pytanie, co jest dla niego priorytetem, duża produkcja prądu i całkowite zaspokojenie zapotrzebowania na energię elektryczną z własnej produkcji, czy wykorzystanie działki i jej estetyka.

Idealnie, gdy działka jest duża i umieszczenie konstrukcji niewiele zmienia i nie daje odczuć, że pozbawiliśmy się części terenu, który mógłby posłużyć do innych celów. Wielu inwestorów ma do dyspozycji teren, który nie był wcześniej wykorzystywany w żadnym celu. W takiej sytuacji zmiana nieużytków w inwestycję przynoszącą korzyści finansowe jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

Panele fotowoltaiczne na gruncie - koszt montażu

Fotowoltaika na gruncie to większy wydatek niż montaż na dachu ze względu na zastosowanie zaawansowanych konstrukcji stalowych i zamocowania ich w gruncie.

Konstrukcję z instalacją gruntową można montować na fundamencie punktowym lub bezpośrednio w wykopach zabetonowanych po umieszczeniu słupków stalowych. Konstrukcje wolnostojące można montować także na podłożu betonowym lub na specjalnie przygotowanych fundamentach betonowych dedykowanych pod dany rodzaj konstrukcji i ilość modułów. Coraz więcej firm zajmuje się produkcją różnych rozwiązań do montażu instalacji fotowoltaicznych. Wybór jest coraz większy również wśród rodzimych, polskich producentów. Dzięki łatwej dostępności montaż paneli fotowoltaicznych wolnostojących na gruncie można indywidualnie dopasować do każdej sytuacji w zależności od rodzaju położenia i ilości paneli fotowoltaicznych i ilości rzędów, w jakich mają być rozmieszczone na konstrukcji.

Fotowoltaika na gruncie - Kiedy warto rozważyć?

Panele fotowoltaiczne z montażem na gruncie warto wziąć pod uwagę, gdy nie ma możliwości instalacji na dachu lub gdy warunki tam panujące nie gwarantują wystarczających uzysków. Gruntowa instalacja fotowoltaiczna jest także dobrą alternatywą, gdy konstrukcja dachu nie pozwala na montaż fotowoltaiki, np. w starszym budynku. Elementy dachowe budynku nie mogą być uszkodzone lub spróchniałe, bo to obniża ich wytrzymałość. Pokrycie dachowe z uszkodzonymi lub popękanymi dachówkami, które nie gwarantują szczelności, również nie nadaje się do montażu fotowoltaiki.

Najczęściej jednak to słabe nasłonecznienie dachu powoduje, że inwestorzy decydują się na panele fotowoltaiczne na gruncie. Instalując fotowoltaikę wolnostojącą, można zmienić nieużytek w dochodową inwestycję, przynoszącą duże oszczędności.  


Zacznij korzystać z ekologicznej energii z gruntowej instalacji fotowoltaicznej i oszczędzaj na rachunkach za prąd. 

 

ZAMÓW WYCENĘ INSTALACJI GRUNTOWEJ!


Fotowoltaika na gruncie wykonana przez ekipy montażowe OZE Biomar. Zapoznaj się z przykładami realizacji.